MERSİN HABERLERİTOROSLAR HABERLERİ

Tayvan Toroslarla işbirliği yapmak istiyor

DHA
12.02.2020 - 15:23 |Son Güncelleme :
DHA

Tayvan Toroslarla işbirliği yapmak istiyor

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN’in merkez Toroslar ilçesinde hayata geçirilmek istenen Tekstil Kent Projesi nedeni ile Tayvan iş dünyası, yatırım için işbirliği yapmak istiyor.
Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi Direktörü Jimmy Chen, Tanıtım Müdürü Nazan Güngör ve Merkez Menajeri Ceyda Kuo ile, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ile bir araya geldi. Ziyarette Başman Yılmaz, heyete Tekstilkent ile ilgili bilgi vererek, "Bölgemize gelecek yatırımcılar için her türlü olanak var. Yatırımcının önüne engel koyan değil, engelleri kaldıran bir anlayışla, bölgemize katma değer sağlayacak her girişime sonuna kadar destek veriyoruz. Biz, kentimizin gelişime açık olmasından dolayı ‘gelecek vizyonumuzu’ üreten, gelişen ve refah düzeyi yüksek bir kent oluşturmak üzere hazırladık" dedi.
Başkan Yılmaz,  geleceğin Toroslar’ında üretim ve istihdam sahaları kurarak, ‘kendisine yeten’ bir kent inşa etmek istediklerini ifade ederek, "Toroslar, arsa zenginliği yönünden Türkiye'deki sayılı ilçelerden biridir. Bu arsaları yatırımcıya açmak istiyoruz. Yatırıma uygun durumda olan arsalar üzerine kurulacak tekstilciler, mobilyacılar ve sanayi siteleri gibi iş üretim alanlarıyla istihdamı arttırıp, bölgeye nitelikli yatırımcı kazandıracağız. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz ilk projemiz Tekstilkent olacak. Kuracağımız Tekstilkent; tip atölyeler, meslek yüksekokulu, ar-ge tasarım merkezi, ara eleman yetiştiren birimi ve oteliyle büyük bir kompleks olacak. 10 bin kişiye istihdam sağlayacağımız Tekstilkent Projesinde tekstil ve konfeksiyon firmalarının daha düşük maliyetle yatırım yapabilecekleri, mevcut istihdama ilave 10 bin kişiye daha iş olanağı sağlayacak bir kompleks oluşturacağız" diye konuştu.  Tekstil Kentin, kapasite ve işlevsel açıdan çok büyük bir yatırım olacağını kaydeden Başkan Yılmaz, "Tekstilkent şu açıdan da çok önemli:  Dünyanın ünlü markaları Mersin’de fason olarak üretiliyor! Kuracağımız fonksiyonel merkezle dünyanın başka markalarının da Mersin’e gelmesini hedefliyoruz. Bu noktada Mersin’in, Türkiye’nin, dünyanın tanıdığı, üretimi denetleyen ciddi inspektörlerle de görüştük. İçinde tip atölyelerin, meslek yüksekokulunun olduğu, ara eleman yetiştirecek birimi, ar-ge tasarım merkezi, oteli olan büyük bir kompleks tasarlıyoruz" ifadeseni kullandı.
Türk ve Tayvan ortak girişimleri konusunda çalışmalar yapan Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul ofisi heyeti ise, Başkan Yılmaz’a Tayvan ekonomisi hakkında bilgiler vererek, "Tayvan iş dünyasının Türkiye’de yatırım yapma eğilimi var. Güçlü bir ekonomiye sahibiz. Ülkemizde Ar-Ge ve tasarım gelişmiş düzeyde. Bilgi teknolojilerinde önemli bir değere sahibiz. Ve bu anlamda işbirlikleri geliştirmek istiyoruz. Türkiye’de iş yapmak isteyen ve ortak girişim arayışında olan Tayvanlı firmalara ve girişimcilere; kanunlar, teşvikler ve yatırım fırsatları konusunda danışmanlık yapıyoruz. Ayrıca, Türk firmalarını Tayvan’da iş yapmaları ve kendilerini tanıtmaları konusunda da destekliyoruz. Her türlü bilgiyi sağlamak ve ortak yapıların oluşması konusunda onlara yardımcı olmayı her zaman gündemde tutuyoruz. Toroslar gelişime açık ve potansiyeli yüksek bir ilçe. Tekstilkent Projenizi gerçekten takdir ediyoruz. Bu anlamda önümüzdeki dönemde de 2 ülke arasında sağlanabilecek işbirlikleri konusunda çalışmalar yapmak istiyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Toroslar haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Toroslar ilinden Tayvan Toroslarla işbirliği yapmak istiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Şubat 2020 tarihinde saat 15 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tayvan Toroslarla işbirliği yapmak istiyor haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2020, Cumartesi
 • İmsak
  05:56
 • Güneş
  07:16
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı