MERSİN HABERLERİSİLİFKE HABERLERİ

Gazi Çiftliği’nde kadınlara eğitim

DHA
29.01.2021 - 10:06 |Son Güncelleme :
DHA

Gazi Çiftliği’nde kadınlara eğitim

Atike CEYLAN KAÇAR/MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Silifke ilçesindeki Gazi Çiftliği’nde 33 kadın ve 15 çocuğun katılımıyla 4 haftalık eğitim programının başlangıcını gerçekleştirdi. İlk eğitimde kadınlara çevre farkındalığı, kompost ve organik gübre üretimi eğitimi, çocuklara ise mahremiyet eğitimi verildi. 
Atıl duran çiftlik binası Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Silifke Kaymakamlığı işbirliğini içeren protokol ile Mersinden Kadın Kooperatifi’nin de dahil olduğu ortak projelerin ve eğitimlerin verilmesi için yeniden faaliyete geçirildi. İşbirliği kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veterinerlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nca ‘Kooperatifçilik Eğitim ve Uygulamaları’, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca ‘Kadın İstihdamına Yönelik Eğitimler’, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca ‘Sosyal, Kültürel Etkinlikler Düzenlenmesi’, Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından da ‘Kooperatifçilik, Üretim, Pazarlama’ konularında eğitimler verilmesi planlandı.
Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca Silifkeli kadınların ve çocuklarının 4 hafta boyunca Gazi Çiftliği’nde alacağı eğitimlerin hem mesleki gelişimlerine hem de yaşam koşullarına fayda sağlaması amaçlanıyor. Bir aylık program kapsamında kadınlara takım çalışması, anne-çocuk iletişimi, kooperatifçilik, gıda üretimi, ambalajlama, ev kazaları, ilkyardım, kadın sağlığı ile mevsimlik süs bitkileri yetiştiriciliği ve bakımı gibi eğitimler verilecek. Çocukları ise eş zamanlı olarak mahremiyet, yaratıcı drama, ritim ve eğlenceli matematik gibi eğitimler alacak.
Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kadın Şube Müdürü Edibe Sahil, 33 kadın ve 15 çocukla başlattıkları eğitim programının ilerleyen haftalarda da sürdürüleceğini belirterek, "Bu bölgede yaşayan üretici ve üretici potansiyeli olan kadınlarımız var. Hem onlara hem de çocuklarına bir dizi eğitim planladık. Kadınlarımız eğitim alırken, bu süreçte çocukları da eğitim ve etkinliklere tabi tutulacak. Her eğitim için kendi uzmanını aldık. Mesela şu anda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımızdan bir çevre mühendisimiz uygulamalı olarak kompost üretimini anlatıyor. Bu ilk günümüz, çok güzel geçti" dedi.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda görevli Çevre Yüksek Mühendisi Nursel Cansu Kaya, "Çevre Farkındalık Eğitimi, Kompost, Organik Gübre Üretimi' adını taşıyan ilk eğitimden bahsederek, "Etkinliğimizin enerjisi çok yüksekti. Kadınlarımızla beraber bu projede yer almaktan mutluluk duyduk. Bu işin mutfağında zaten kadınlarımız var. Atıklar ve çevre bilinciyle ilgili bir ön bilgi verildikten sonra uygulama eğitimine başladık. Uygulama eğitimindeyse gördüm ki aslında hepsi gerçekten bu işin farkında, bilincinde ve üretmeye hevesli kadınlarımız" diye konuştu.
Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nde görevli Klinik Psikolog Dilan Dinler de eş zamanlı olarak çocuklara 'Mahremiyet Eğitimi' verildiğini kaydetti. Eğitimin içeriğinden söz eden Dinler, "Doğru bir mahremiyet eğitimi, çocukların hem bedenlerini tanımalarını hem de bedenlerini korumalarını sağlamaktadır. Çocuklarla etkinliğe başlamadan önce sohbet de ettik. Etkinliği çok beğendiler. Daha önce burada bu tarz şeylerin hiç yapılmadığını, çok güzel şeyler öğrendiklerini söylediler. Tekrar gelmemi istediler" ifadelerine yer verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Silifke haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Silifke ilinden Gazi Çiftliği’nde kadınlara eğitim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2021 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gazi Çiftliği’nde kadınlara eğitim haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:31
 • Güneş
  05:57
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:25
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı