MERSİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Mezitli Belediyesi, otizmli bireylerin dünyasını kısa filmle anlattı

DHA
03.04.2021 - 14:29 | Son Güncelleme :
DHA

Mezitli Belediyesi, otizmli bireylerin dünyasını kısa filmle anlattı

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Mezitli Belediyesi'nin yapımcılığını üstlendiği ‘Benim Dünyam’ isimli kısa filmle, otizmli çocukları olan ailelerin yaşadıkları anlatıldı. Başkanı Neşet Tarhan, otizmli bireylere farkındalık oluşturmak amacıyla projeye imza attıklarını söyledi.
Filmin galasına İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Anne Jülide Güzel ve 17 yaşındaki Mert’in doğumundan bu güne kadar yaşadıkları, toplumun bakış açısı, dezavantajlıların yaşadıkları zorlukların anlatıldığı kısa filmde otizmli bireylerin ne denli büyük işler başardığı örnekleriyle gösterildi. Film gösteriminin ardından Mert ve annesine çiçek takdim eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, dezavantajlılara zorluk çıkarılmasının yerine destek olunması durumunda ne denli büyük işler başaracaklarının anlaşılması  yönünde farkındalık oluşturmak amacıyla bu projeye imza attıklarını anlattı.
Filmi daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına çeşitli yarışmalara katılacaklarını, farklı ülke ve  şehirlerde gösterimini sağlayacaklarını ifade eden Başkan Tarhan, “Otizm konusunda toplumsal duyarlılığa dikkat çekmek için bir dizi çalışma öngördük. Otizme ilişkin önerilerde bulunmak elbette haddime değil. Otizmin farkında olmamız için otizmli bir yakınımızın olması gerekmiyor. Toplumsal bilinçlenmede otizmli bireylere karşı anlayışlı olmalı ve onları ayırmadan yanlarında durmalıyız.Otizm toplumun her kesimini ilgilendirmelidir. Çünkü otizmli bireyler toplumun en özel üyeleridir. Otizm onların seçimi değil. Tek gereksinimleri  kabullenilmek” dedi.
Mezitli’de dezavantajlılara yönelik bir çok projeye imza attıklarını vurgulayan Başkan Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“6 yıldır ZİÇEV Vakfı ile beraber down sendromlu çocuklarımız için Down Kafe projemizi gerçekleştirdik. Etkinliklerimize süreklilik kazandırarak bana kendilerini yakından tanıma fırsatı veren çocuklarımıza minnettarım. Otizm engel değil, farklılıktır. Onları değiştirmeye çalışmayalım. Yalnızca toplumumuzdaki her birey için yapmamız gerektiği gibi herkesi olduğu gibi kabul edelim. Bu onların farklılığıdır. Onlara farklı bir yetenek olarak bakmaya çalışalım. Onların yapamadıkları yerine yapabildiklerine odaklanarak güçlü yönlerini keşfedelim. Onlar sevgilerini gösteremeyebilirler ama sevgi dolu olan özel gereksinimlere sahip çocuklardır. Otizmle mücadelede doğru bilgilenmek, erken tanı, özel eğitim, bakımı ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi önemlidir. Onlara fırsat verilirse özel yetenekler doğabilir. Pes etmek asla yok. Einstein, Mozart, Newton birer yıldız. Bizim çocuklarımız neden olmasın" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Mezitli Belediyesi, otizmli bireylerin dünyasını kısa filmle anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2021 tarihinde saat 14 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mezitli Belediyesi, otizmli bireylerin dünyasını kısa filmle anlattı haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:28
 • Güneş
  05:54
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:27
 • Yatsı
  20:47
Sayfa Başı