MERSİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Büyükşehir’den destek alan 124 genç YKS'de ilk 50 bine girdi

DHA
30.07.2020 - 11:55 |Son Güncelleme :
DHA

Büyükşehir’den destek alan 124 genç YKS'de ilk 50 bine girdi

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi’nin üniversiteye ücretsiz hazırlık kurslarında öğrenim görerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren 4 bin 334 öğrenciden 124 genç ilk 50 bine girdi.
27-28 Haziran’da gerçekleşen YKS sonuçları 27 Temmuz’da açıklandı. Türkiye genelindeki 2 milyon 433 bin 219 üniversite adayı gençten 4 bin 334’ü, sınavlara Büyükşehir Belediyesi’nin 8 ilçede hizmet veren kurs merkezlerinde hazırlandı. Bu 4 bin 334 öğrencinin 124’ü farklı alanlarda Türkiye geneli sıralamanın 50 binlik diliminde yer aldı. 124 gencin 65’i ilk 20 bine, 24’ü ilk 19 bine ve 8’i ilk 5 bine girdi. Sayısal, eşit ağırlık, dil ve sözel alanlarında sınava giren 124 öğrencinin 61’i sayısal alanında ilk 50 bin, 8 öğrencinin ise 5’i yine sayısal alanında ilk 5 bin başarısı gösterdi.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, Büyükşehir’den eğitim desteği alan öğrencilerin ilk 50 binlik başarı sıralamasını paylaşarak, "Sayısal öğrencilerimiz tıp, mühendislik gibi tercihler yapabilirler. Eşit ağırlık açısından da iyi okullarda işletme, hukuk bölümleri söz konusu olabilir. Dil alanındaki arkadaşımız için de yine geniş bir tercih alanı bulunduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.
Elde edilen başarının altında disiplin ve özverinin yattığına dikkat çeken Gökayaz, şöyle dedi:
"Öğretmenlerimiz bu süreç içerisinde çok büyük emek verdiler. Baştan itibaren disiplinli bir çalışma söz konusuydu. Sadece akademik boyutta değil, sosyal anlamda da bir çalışma yürütüldü. Öte yandan bir pandemi süreci yaşandı. Bu dönemde de online çalışmalarımızla öğrencilerimizi destekledik ve eğitimden geri kalmadılar."
Sonuçların açıklanmasıyla birlikte 14 Ağustos’a kadar kentteki tüm üniversite adayı gençlere ücretsiz tercih danışmanlığı desteği sağladıklarını belirten Gökayaz, “Biz öğrencilerimizi tercih sürecinde de yalnız bırakmıyoruz. Sadece bünyemizde eğitim gören öğrencilerimizi değil, sınavlara girip de tercih yapmak isteyen bütün öğrencilerimizi Kongre Merkezimiz’e bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.
Yeni dönem için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Gökayaz, Bozyazı’da yeni bir YKS hazırlık kursu ve Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi’nde LGS’ye hazırlık kursu açacaklarını ifade etti. Gökayaz, "Aldığımız sonuçlar aslında bizi daha da motive ediyor. Gelecek seneyle ilgili şu anda hizmet içi eğitim programımız devam ediyor. Kadromuza yeni almakta olduğumuz öğretmen arkadaşlarla birlikte daha disiplinli, daha güçlü bir kadro kuruyoruz. Gelecek sene en az iki kat daha olumlu sonuçlar almayı hedefliyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Büyükşehir’den destek alan 124 genç YKS'de ilk 50 bine girdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2020 tarihinde saat 11 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir’den destek alan 124 genç YKS'de ilk 50 bine girdi haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:04
 • Güneş
  05:39
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı