MERSİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Büyükşehir, yeni yeteneklere kapılarını açtı, sıra perdelerde

DHA
26.07.2020 - 12:10 |Son Güncelleme :
DHA

Büyükşehir, yeni yeteneklere kapılarını açtı, sıra perdelerde

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, jüride usta isimlerin yer aldığı oyuncu seçmeleri sınavı yaptı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bünyesine sahne önü ve sahne gerisinde görev alacak yeni yol arkadaşları kazandırmak amacıyla 21-24 Temmuz arasında sürmesi planlanan sınavlar için duyuru yaptı. 22 yeni yol arkadaşından 10’u oyuncu, 12’si ise metin yazarı, dekorcu, suflör ve ışıkçı olarak seçilecekti. 771 başvurunun gerçekleştiği sınavlara kriterlere uyan 341 kişi katıldı. Yoğun başvurular nedeniyle sınavlar 1 gün daha uzatılarak, 25 Temmuz Cumartesi gününe kadar sürdü. Sınavlara şehir dışından da çok sayıda aday katıldı. Yetenek ve eğitimlerini değerlendirerek, sanatlarını icra etmek için sınavlara giren adaylar, jüride yer alan usta isimler karşısında performanslarını sergiledi. Sınav jürisinde sanata ve tiyatroya ömrünü adamış Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, Cihan Ünal, Tomris Çetinel, Özlem Ersönmez, Semih Çelenk, Prof. Dr. Sema Göktaş, Mehmet Yılmaz, Galip Erdal, Mehmet Yaşayan, Bengi İspir Özdülger, Serdal Gökayaz, Murat Atak ve Alev Tol yer aldı.
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin özelinde atılan bu adımın Türkiye’deki diğer belediyelere de örnek olmasını arzuladığını belirterek, "Bizim Şehir Tiyatromuz’da var olan arkadaşlarımızla birlikte yeni yol arkadaşlarımız olsun, hep beraber yolumuzu yürüyelim istedik. Sahne önünde ve sahne gerisindeki arkadaşlarımız için bu sınavı açtık. Aynı zamanda çok kıymetli jüri üyeleriyle bu sınavı gerçekleştirdik. 2008’den bu yana devlet tiyatroları ve şehir tiyatrolarında yapılmamış bir sınavı yaptık. Başvurular o kadar yoğundu ki hiçbir gencimizin hakkını yemeyelim, en ince detayına kadar onları izleyelim, yaptıkları çalışmaları, performansları izleyelim, görelim istedik. Yeri geldi gözlerimiz doldu, yeri geldi kahkaha attık. Her branşta, işinde son derece iyi, güzel arkadaşlarımızı tanıdık, performanslarını izledik. Hem onlar, hem bizler için güzel bir tecrübe oldu" diye konuştu.
Özdülger, sınav aşamasında önemli isimlerle çalıştıklarını ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in desteklerinin bu noktada yollarını aydınlattığını dile getirdi. Özdülger, "Arkadaşlarımızın hepsine öncelikle bu sınava geldikleri için teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum. Değerli jüri üyelerimize bizi yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Yapmak istediğimiz çok şey var. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin vizyoner yaklaşımı, Başkanımız Vahap Seçer’in sanata-kültüre verdiği önemi her yerde ifade etmek istiyorum. Çünkü onun gösterdiği bu destek çok önemli. Çok mutluyum, çok gururluyum" dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak ise özellikle Mersin’den çok sayıda adayın başvurduğunu kaydederek, şunları söyledi:
"Şahane bir durumla karşı karşıyayız. Burada zannediyorum en az 3 ayrı kimliğimle konuşmak zorundayım. Bir tiyatro sanatçısı, bu ülkede tiyatro sanatına yıllarca hizmet vermiş birisi olarak çok mutluyum. Çünkü yeni meslektaşlar kazanıyoruz. Çünkü bu çocuklarımız çok uzun zamandır kendi sanatlarını icra edecekleri bir mecra bulamıyorlardı. Meslektaş olarak çok mutluyum. İkincisi bir konservatuar hocası olarak çok mutluyum. Konservatuarlardan yıllardır öğrencilerimizi mezun ediyoruz ama o öğrencileri biz neresi için mezun ediyoruz bunun da umutsuzluğu içindeydik. Bir öğretmen olarak öğrencilerimin bir tiyatroya kavuşması ikinci kimliğimi de çok mutlu eden bir şey ama üçüncüsü Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu bugüne kadar 20 yılda çok güzel işler yapmış bir tiyatro. Fakat tabii ki daha mahalli bir çalışma içindeymiş. Yeni yol arkadaşlarımızla, yeni sanatçılar ve teknik ekiple biz artık Muhsin Ertuğrul’un bir başka hayalini de gerçekleştirmiş oluyoruz. O hep bölge tiyatroları isterdi ama onun esas hayali şuydu; o şehrin çocukları eğitim alsınlar ve kendi şehirlerine tiyatro yapabilecek bir imkan bulsun. Şimdi bakıyorum, sınava giren Mersinli o kadar çok genç var ki. Mersinli buradan çıkmış, gitmiş bir yerlerde konservatuar okumuş, gelmiş şimdi kendi memleketine hizmet etmek istiyor."
Başkan Vahap Seçer’in yol, park, temizlik veya ulaşım gibi birçok hizmetin yanında kültür ve sanata gösterdiği önemin kıymetli olduğunu vurgulayan Atak, "Bunlar gerçekten çok önemli ama şunu söylemek şart, bir şükran borcumuz var. Vahap Seçer'e buradan çok teşekkür ediyoruz. Örnek bir çalışma bu" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Büyükşehir, yeni yeteneklere kapılarını açtı, sıra perdelerde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Temmuz 2020 tarihinde saat 12 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir, yeni yeteneklere kapılarını açtı, sıra perdelerde haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

26 Temmuz 2020, Pazar
 • İmsak
  03:59
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:30
Sayfa Başı