MERSİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Akkkuyu NGS’den Türk şirketlere çevirim içi seminer

DHA
12.10.2020 - 12:03 |Son Güncelleme :
DHA

Akkkuyu NGS’den Türk şirketlere çevirim içi seminer

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından Akkuyu NGS Projesi'nin potansiyel tedarikçileri için düzenlenen çevrimiçi bilgilendirme seminerine, Mersin ve Adana'da bulunan 49 üretici firmadan 70 temsilci katıldı.
Akkuyu Nükleer A.Ş. ve inşaatın ana yüklenicisi Titan-2 IC İçtaş İnşaat A.Ş'nin temsilcileri ile, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları seminerde sunum yaptı. Akkuyu Nükleer A.Ş. seminer katılımcıları tarafından, ilk nükleer santralin Türkiye Cumhuriyeti'nin enerji dengesi açısından önemi ve projenin mevcut durumu ile, Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin ekipman ve malzeme tedarik sorumluluğunun dağıtılmasında üstlendiği rol gibi konularda genel bilgiler paylaşıldı. Sunumlarda, Akkuyu NGS projesinin inşaatı için belirlenen satın alma prosedürlerine katılım koşulları hakkında da, tedarikçilere ayrıntılı bilgi verildi.
Seminerde Titan-2 IC İçtaş İnşaat A.Ş. temsilcileri de söz aldı. Şirket temsilcileri katılımcılara, projede şirketin ekipman ve malzeme tedariki konularında üstlendiği rolün yanı sıra, ihale programı, tedarikçi seçim usulleri ve Akkuyu NGS inşaatı sırasında üretimin yerelleştirilmesine destek sunan şirketin İstanbul bilgilendirme ofisinin çalışmaları hakkında sunum yaptı.
TSE temsilcileri ise, çevrimiçi gerçekleştirilen seminerde Akkuyu NGS projesinin karşılaştırmalı standart araştırma çalışmalarından ve sertifikasyon süreçlerinden söz etti. Tedarikçilerle yapılan toplantı, soru-cevap bölümü ile tamamlandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, "Potansiyel tedarikçilere yönelik seminerler artık işimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Proje kapsamındaki masrafların optimize edilmesi açısından tedarikçiler arasındaki rekabeti artırmak ve daha fazla Türk firmasını projeye katmak bizim de yararımızadır. Bu kapsamda, Akkuyu NGS projesi çerçevesinde uygulanan satın alma kurallarının açıklanması gerektiğinin farkındayız. Türk imalatçıları için yapılan seminerler iyi bir gelenek haline geldi. Düzenli olarak sektörel kongre ve forumlarda bir araya geliyoruz. Gerek tarafımızca, gerek Türkiye Cumhuriyeti ticaret ve sanayi odaları ile işbirliği içinde bilgilendirme etkinlikleri düzenleniyor. Bu web semineri organizasyonunu üstlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı’na da, sağlanan koordinasyon desteğinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" ifadelerini kullandı.
Bu tür faaliyetler, yerel tedarikçileri Akkuyu NGS projesine katılmaya teşvik ederek Türkiye ekonomisine ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Akkuyu NGS inşaatını ve kontrolünü gerçekleştiren taraflar, proje kapsamında yerelleştirme derecesini artırmak için aktif çaba gösteriyor. Bu amaçla, kilit proje katılımcıları olan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ana yüklenici Akkuyu Nükleer A.Ş., Titan-2 IC İçtaş İnşaat A.Ş. ve TSE yönetiminin temsilcilerinden oluşan geniş bir 'Yerelleştirme Çalışma Grubu' oluşturuldu. Genişletilmiş çalışma grubunun toplantıları, yerelleştirme sürecini hızlandırmak için çalışma alanlarına göre ayrıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Akkkuyu NGS’den Türk şirketlere çevirim içi seminer hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2020 tarihinde saat 12 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akkkuyu NGS’den Türk şirketlere çevirim içi seminer haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2020, Salı
 • İmsak
  05:21
 • Güneş
  06:40
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı