MERSİN HABERLERİ

ME.Ü koronavirüs ile mücadeleyi tüm birimlerinde sürdürüyor

DHA
13.04.2020 - 17:06 |Son Güncelleme :
DHA

ME.Ü koronavirüs ile mücadeleyi tüm birimlerinde sürdürüyor

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde alınan tedbir ve yürütülen çalışmalar yoğun biçimde devam ederken Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, koronavirüs pandemisinin ilk anından itibaren Sağlık Bakanlığımızla ve Valilik başta olmak üzere ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü söyledi.
İl Pandemi Koordinasyon Kurulu'nda ilgili öğretim üyelerinin de görev yaptığını belirten Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı bunun yanı sıra Mersin Üniversitesi Hastanesinin tüm birimlerinde yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, "Hastalığa karşı verilen topyekün mücadelede bizler de milletimizin sağlığı, ülkemizin geleceği adına tüm sağlık personelimizle elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.
Yeni tip koronavirüs tanısında kullanılan Polimeraz Zincirleme Tepkimesi (PCR) testinin 13 Nisan 2020 tarihi itibarıyla hastanede yapılmaya başlandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Çamsarı, İmmün Plazma Tedavi merkezi ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlanarak Çukurova Kalkınma Ajansına proje ile başvurulduğunu dile getiri.
Bugüne kadar 1500 şüpheli vaka başvurusunun yapıldığı hastanede hastaların teşhis ve tedavisinde üst düzey önlemler alınırken, diğer hastaların ve sağlık çalışanlarının güvenliği açısından da çeşitli tedbirler uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda Hastanenin poliklinik giriş kapıları ikiye ayrılarak giriş ve çıkışlarda görevli sağlık çalışanları tarafından ateş ölçümü yapılıyor. Yetişkin Acil, Çocuk Acil, Onkoloji Hastanesi ve COVID-19 polikliniğinin girişlerinde oluşturulan triyaj çadırlarında bulguları şüpheli kişiler personel eşliğinde Covid-19 polikliniğine yönlendiriliyor. Özel Servis-2 boşaltılarak, COVID-19 olası vakaları için poliklinik ve yataklı servis (çocuk-yetişkin) olarak kullanılmaya başlandı ve o tarihten itibaren alınan gerekli önlemlerle sağlık hizmetinin kesintisiz ve prosedürlere uygun biçimde yapılması sağlandı.
Hastanenin yataklı servis bloğunda güney cephedeki tüm servisler ile Dahili yoğun bakımdaki 26 yatak ve Çocuk yoğun bakımdaki 2 yatak, olası veya kesin COVID-19 hastalarının teşhis ve tedavisi için boşaltılarak ve her odada bir hasta yatırılacak şekilde toplam 183 hasta yatağı olarak düzenlendi. Yoğun Bakım, Ameliyathane ve Doğumhane gibi birimlerde de COVID-19 enfeksiyonu olduğu teşhis edilen veya şüphelenilen hastalar için gerekli düzenlemeler yapıldı. Hastalar gelmeden önce bu birimlerin ve personelin özel olarak hazırlanmasına yönelik prosedürler hazırlandı.
Ayrıca Hastane bünyesinde faaliyet gösteren çamaşırhane, terzihane ve yemekhane gibi birimlerde de özel olarak düzenlemeler yapıldı. Hastane bünyesinde COVID-19 biriminde çalışanların evlerindeki riskli gruba bulaş taşımaması amacıyla sağlık personelimizin konaklayabileceği 12 yataklı konuk evi ve 20 yataklı misafirhane de hizmet vermeye başladı. İş sağlığı ve Güvenliği Birimi ile Halk Sağlığı Anabilim Dalının koordineli olarak yürüttüğü 'Covid İzlem Birimi’ kurulmasıyla maruziyeti olan veya belirti gösteren sağlık çalışanlarının ve onlarla temas halindeki kişilerin belirlenmesi ve takiplerinin bu birim tarafından yürütülmesi önlemi alınırken sağlık personelinin bilgilendirme süreçleri de titizlikle yürütülüyor. Bu kapsamda 74 eğitim verilirken, 1600 akademik ve idari personele ‘COVID-19 Rehberi, Kişisel Koruyucu Ekipman Kullanımı ve El Hijyeni’ eğitimi verildi.
Servislerde çalışan tüm personellere ihtiyaçları doğrultusunda ‘Kişisel Koruyucu Ekipmanlar’ sağlanmasının yanı sıra çalışan tüm personelin yemeklerinin, çalıştıkları servislere gelmesi ve ara öğün verilmesi gibi uygulamalar başladı. Servise gelen yemeklerin kapalı bir şekilde tek kullanımlık kaplarda ve kullanılan kaşık-çatalın tek kullanımlık-paketli gelmesi sağlanarak personelin sağlıklı biçimde görevlerini yürütmeleri sağlandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden ME.Ü koronavirüs ile mücadeleyi tüm birimlerinde sürdürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2020 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ME.Ü koronavirüs ile mücadeleyi tüm birimlerinde sürdürüyor haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:39
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:39
Sayfa Başı