MERSİN HABERLERİ

Gülcan Kış: Mersin’e yatırım yapmaya davet ediyoruz

DHA
19.12.2019 - 16:18 |Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de düzenlenen 3'üncü Türkiye Irak (IKYB)Yatırım ve Ticaret Zirvesi’ne katılan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış,“Dostluk ticareti geliştirir. Bizler yerel yöneticiler olarak sizleri teşvik edeceğiz. Yatırımların önünü açacağız. Zoru kolay kılacağız” dedi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri salonunda gerçekleştirilen zirvede konuşan Başkan Vekili Gülcan Kış, Irak ile Türk halkının tarihi, kültürel, dini yakınlıkları olduğuna dikkat çekti. İki ülke arasındaki ekonomik, ticari, turizm ve sanayi ilişkilerinin kendiliğinden olmadığını ifade eden Gülcan Kış, “Bunu devletler, devlet adamları, hükümetler, yaptıkları planlarla, teşviklerle, altyapılarını hazırlayarak gerçekleştiriyor. Son yıllarda aslında hepimizin bildiği gerekçelerle Irak ne yazık ki Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biri olmaktan hızla uzaklaştı. Ticaret hacmimiz hızla düştü. Oysa bir dönem 12 milyar dolar seviyelerine kadar çıktığı gerçeği; hepimizin hafızalarında tazeliğini koruyor. Bugün, Irak’a olan ihracatımız maalesef 8 milyar dolar seviyelerinde seyrediyor. Elbette bunun üzerine düşünmeliyiz” dedi. Başkan Vekili Gülcan Kış, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artırılması için özel sektöre, iş insanlarına da çok büyük görevler düştüğünü ifade ederek,  “Çünkü iş insanları bu alanda her geçen gün çok daha fazla öne çıkıyor. Bu anlamda iş insanları önemli roller oynuyor, çok önemli misyonlar üstleniyor. İşte o nedenle bizler de yani iş dünyasını, onların yaşadıkları sorunları bilen, bilinçli yatırımların ne demek olduğunu bilen, istihdamın,  işin, aşın ne olduğunu bilen seçilmiş yerel yöneticiler olarak burada büyük bir görev ve sorumluluk sahibiyiz. Nedir o görevler? Yapılacak yatırımların önünü açmak. Zoru kolay kılmak. Ticarette, sanayide, turizmde ve daha pek çok alanda var olan potansiyeli harekete geçirmek” diye konuştu. Yerel yöneticiler olarak kentlerin kalkınmasına, refahına ve ticari ikliminin gelişmesine katkı sunmak için hazır olduklarını kaydeden Başkan Vekili Gülcan Kış, “Dostluk ticareti geliştirir. Yeter ki potansiyelimizin farkında olalım. Bu potansiyel de aslında bizde var. Bunların hepsini bizler harekete geçirmeyeceğiz elbette. Bunları iş dünyası olarak sizler yapacaksınız.  Sizler ortaklıklar kuracaksınız, üreteceksiniz. Bizler yerel yöneticiler olarak sizleri teşvik edeceğiz. Bürokrasiden ve iş dünyasından arkadaşlarımızla birlikte sorunlara çözüm bulmak niyetindeyiz. Biz zaten bu katkıyı sunmak için buradayız. Bu zirvenin Mersin ile ticari ilişkilerinizde yeni bir sayfa açacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasında Mersin’in ekonomik, tarihi ve kültürel birikimi hakkında da bilgiler veren Gülcan Kış,  Mersin’in hem sanayide, hem tarımda, hem turizmde iddialı bir şehir olduğunu vurguladı. Gülcan Kış, “Bugünkü zirveye katılan tüm dostlarımızı Mersin’i tanımaya, bereketli topraklarımız üzerinde yatırımlar yapmaya ve eşsiz iş fırsatlarını değerlendirmeye davet ediyoruz” dedi.

Zirvede, Vali Ali İhsan Su’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer adına verdiği plaketi Başkanvekili Gülcan Kış aldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Gülcan Kış: Mersin’e yatırım yapmaya davet ediyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Aralık 2019 tarihinde saat 16 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gülcan Kış: Mersin’e yatırım yapmaya davet ediyoruz haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

01 Nisan 2020, Çarşamba
 • İmsak
  04:59
 • Güneş
  06:20
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı