MERSİN HABERLERİERDEMLİ HABERLERİ

Nergisler ilk mahsullerini verdi

DHA
10.02.2021 - 12:07 |Son Güncelleme :
DHA

Nergisler ilk mahsullerini verdi

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından başlatılan ‘Darısekisi Örnek Köy Projesi’ kapsamında dağıtılan nergis soğanları ilk mahsulünü verdi.
Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından üretim alanına dönüştürülecek Darısekisi Mahallesi’nin eski köy okulunun bahçesine ekilen nergisler ilk mahsulünü verdi. Mersinden Kadın Kooperatifi, ‘Darısekisi Örnek Köy’ projesi ile köy kültürünü korumayı, yaşatmayı, genç nesillere aktarmayı ve kadınları üretime daha çok katmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda hareket eden kooperatifin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden temin ettiği nergis soğanları ilk mahsulünü verdi. Darısekisi’nin doğal güzelliği olan mis kokulu nergislerin ilk hasadı yapıldı. Mersinden Kadın Kooperatifi, bölgenin tanınırlığını da artıracak yeni projelerle ilerleyen günlerde kadınlarla buluşmaya devam edecek.
Büyükşehir Belediyesi’nin üreticiyi desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği fide-fidan dağıtımları kapsamında Nergis Soğanı Dağıtım Projesi’ne dahil olan Mersinden Kadın Kooperatifi kurucu ortakları, aldıkları nergis soğanlarını Darısekisi Mahallesi’nde atıl durumda olaneski köy okulunun bahçesine dikti. ‘Üretim olmazsa yaşam da olamaz’ vizyonuyla hareket eden Mersinden Kadın Kooperatifi, Darısekisi’ni bir üretim alanına ve kadınların sosyal hayata katılmaları için 'örnek köye' dönüştürmeyi hedefliyor. Darısekisi’nin doğal güzelliği olan nergisler,mis gibi kokusuyla ve zarafetiyle bu hedefin ilk adımı oldu. Kooperatifin kurucu ortaklarıyla imece usulü dikilen nergisler,yine aynı şekilde imece usulüyle hasat edildi. Bölgenin merkeze yakın olması, kadınların üretime, öğrenmeye hazır ve istekli olması, yöre kültürünün zengin olması ise Darısekisi Örnek Köy Projesi’nin avantajlarını oluşturuyor.
Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Darısekisi Örnek Köy Projesi’ni gerçekleştiriyor olmanın kendileri için heyecan verici olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Darısekisi Örnek Köyü yapmamızdaki ilk temel sebep, kooperatif ortağımız Ebru Tugay'ın bu bölgede organik tarım yapıyor olması.Yöredeki kadınlarımızın bu tür faaliyetlere hazır olması, yöre kültürünün, doğasının zengin olması, merkeze yakınlığı, konaklama tesisinin olması sebebiyle pek çok özelliği içinde barındırıyor. Örnek köyümüzde gördüğünüz nergis tarlası aslında kooperatifimizin bir simgesi oldu. Örnek Köy alanımızda yörenin kültürünü ekonomik olarak katma değere dönüştürecek ürünlerini işleyeceğimiz alanları oluşturuyoruz. Mersinden Kadın Kooperatifi olarak yaptığımız faaliyetlerde markalaşmayı ön plana alıyoruz. Darısekisi’nde yapacağımız her faaliyet bir yöre kültürünün tanıtılması, anlatılması, yaşatılması noktasında önem taşıyor.Biz bunu markalaştırarak tanınırlığını arttırmak istiyoruz. Böylelikle hem Mersin hem de Mersin’de yaşayan kültürler, doğası, tarihi özel ürünleri ulusal alanda tanınmış olacak. Bunun için markalaşmak gerekiyor. Darısekisi örnek köyümüzde çok detaylı çalışmalarımız var. İlerleyen zamanlarda bunları sizlerle paylaşacağız. Nergis ekmemizdeki sebep, bu yörede kendiliğinden yetişen bir çiçek olması. Mis kokusu, zarafeti, güzelliğiyle hem Toroslar’ı yansıtıyor hem de kadınlarımız, bu bölgedeki insanlarımız çiçeğine kimini yapıyor. Biz bir sembol olsun istedik. Bundan sonra da değişik projelerle ilerleyeceğiz. Aslında burada Darısekisi Örnek Köy projesinin tanıtımına start vermiş oluyoruz.”
Darısekisi’nde yaşayan Fatma Demir de Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtımını gerçekleştirdiği nergis soğanlarını dikerek gelir elde etmiş üreticilerden biri. Kendisi gibi Darısekisi’nde yaşayan diğer kadın üreticilerin de nergis dikimi gerçekleştirdiğini söyleyen Demir, “Başkanımız Vahap Bey ve Meral Hanım sayesinde oldu bu güzellik. Hepimiz aldık, diktik. Çok güzel bir şey oldu, örnek oldu köyümüze.İnşallah daha ileriye gidecek bu çalışmalarımız. Teşekkür ediyorum herkese” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erdemli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erdemli ilinden Nergisler ilk mahsullerini verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Şubat 2021 tarihinde saat 12 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nergisler ilk mahsullerini verdi haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:26
 • Güneş
  05:53
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:48
Sayfa Başı