MERSİN HABERLERİERDEMLİ HABERLERİ

Mersinli 4 bin arıcı e-ticarete adım attı; ilk ballar sağlıkçılara

DHA
30.12.2020 - 17:01 |Son Güncelleme :
DHA

Mersinli 4 bin arıcı e-ticarete adım attı; ilk ballar sağlıkçılara

ERDEMLİ(Mersin)/(DHA)- MERSİN'in Erdemli ilçesinde ‘E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi’ kapsamında 4 bin arıcı e-ticarete adım attı. MERBAL markasıyla e-ticarette yerini alan Mersinli arıcıların 1.5 ton balı Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından satın alınarak ilçedeki yaklaşık bin 500 sağlık çalışanına hediye edildi.
Pandemi sürecinde üretici ve esnafın pazar sorunu ortadan kaldırmak için Erdemli Belediyesi tarafından başlatılan ‘Erdemli E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi' meyvelerini vermeye başladı. Erdemli Belediyesi ilk olarak, Türkiye’nin en iyi e-ticaret uzmanlarının içerisinde olduğu bir ekip ile arıcıları buluşturdu. Ardından arıcılara 21 gün süren temel eğitim verildi. Pandemi kurallarına göre düzenlenen eğitimde Mersin Arı Yetiştiriciler Birliği de yerini aldı. Erdemli ilçesinde 800, Mersin genelinde ise 4 bin üyesi bulunan birlik, e-ticaret sisteminin de kurulmasıyla hazırlığını tamamladı. Mersin Arıcılar Birliği, MERBAL markasıyla kendi bal markasını kurdu. Üretici kendi ürettiği balı aracısız tüketiciye ulaştırmak için ilk adımı atarken gelecekten de ümitli olduklarını bildirdi.
Türkiye’nin bal üretiminde Mersin’in önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Mersinli arıcılarla el birliği, gönül birliği yaparak çalışmalarını yürüttüklerini belirtti. Başkan Tollu, “Tarımda senede üç sefer verim elde ettiğimiz bu toprakların ürünlerini, dünya pazarıyla buluşturmak adına ‘E Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi’ başlattık. Bu dönüşüm projesi kapsamında Erdemli'de ürettiğimiz ürünlerin tamamını dünya pazarı ile buluşturmanın gayretini yaşıyoruz. Arıcılık Erdemlimiz'de gerçekten çok önemli bir geçim kaynağı. Çok önemli bir ekonomik değer. Erdemlimizde katkısız olan, doğal olan ballarımızı dünya pazarı ile buluşturuyoruz. Özellikler arıcılar birliğimiz, birlik başkanımız vasıtasıyla da Mersin’deki bütün üreticileri bir araya getiren MERBAL adında bir teşkilat kurdular. Bu teşkilatla birlikte biz dünyanın en kaliteli balını, dünya pazarı ile buluşturuyoruz ve hem Erdemli arıcılarımızın hem de ülke ekonomimize katkıda bulunuyoruz” dedi.
Sistem sayesinde aracısız olarak dijital pazara ulaşacaklarını ifade eden Mersin Arıcılar Birlik Başkanı Adem Kurt ise “Biz Mersin’de 4 bin üyemizle, Türkiye’nin en güzel ballarının üretimini yapmaktayız. Erdemli Belediyesi ciddi bir şekilde bize desteklerini sundular. Sanal pazarlama konusunda ciddi bir alt yapı oluşturduk. Biz üyemizin elinde bulunan, kendi ürettiği o Toroslar’dan ve bölgeden ürettiği o balları toparlayıp, e-ticaret üzerinden bütün tüketiciye, bütün Türkiye’ye ve dünyaya direk satışa sunma imkânı sağlayacağız” ifadesini kullandı.
Ürettikleri en iyi balları aracısız olarak satmanın heyecanını yaşayan bal üreticisi Elif Altıner de “Kendim 150-200 arı kovanına bakıyorum. Çocuklarımla birlikte, eğitimimizi tamamladık. Göçebe arıcılık yapıyoruz. Bölgemizin havası, iklimi mükemmel. Çeşit çeşit çiçekler var, tek bir bitkiye bağlı değil. Binlerce çiçekten bal alıyorlar. Artık biz de ballarımızı değerinde satabiliriz. Analizlerini yaptırıp, hak ettiği değere satabiliriz. Biz kendimizi ifade edemiyoruz. Ama başkanımız, belediye başkanımız, arkamızda olursa ilerleriz. Hakkıyla balımızı satarız” ddiye konuştu.
E-ticarette yerini alan Mersinli arıcıların 1.5 ton bal Erdemli Belediye Başkanı tarafından satın alınarak ilçedeki yaklaşık bin 500 sağlık çalışanına hediye edildi. Ballar Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve Mersin Arıcılar Birlik Başkanı Adem Kurt tarafından temsili olarak sağlık çalışanlarına teslim edildi. Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker, sağlık çalışanları adına emeği geçenlere teşekkür etti.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erdemli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erdemli ilinden Mersinli 4 bin arıcı e-ticarete adım attı; ilk ballar sağlıkçılara hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Aralık 2020 tarihinde saat 17 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersinli 4 bin arıcı e-ticarete adım attı; ilk ballar sağlıkçılara haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:43
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:37
Sayfa Başı