MERSİN HABERLERİERDEMLİ HABERLERİ

Erdemli’de sağlık çalışanları aşılanıyor

DHA
15.01.2021 - 18:38 |Son Güncelleme :
DHA

Erdemli’de sağlık çalışanları aşılanıyor

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ/(Mersin), (DHA)- MERSİN’in Erdemli ilçesinde sağlık çalışanlarına koronavirüs aşısı yapılmaya başlandı. İlçede, 2 günde 600 sağlık çalışanı aşı oldu.
Erdemli Devlet Hastanesi çalışanları ilk gelen aşılarla aşılanmaya başlandı. Aşı için randevu alan sağlık çalışanları sırası gelen aşılanıyor. Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker beraberinde Başhekim yardımcısı Dr. Mesut Yeşilova ile birlikte koronavirüs aşısı polikliniğine giderek aşılama işlemlerini inceledi. Başhekim Erman Eker, “Erdemli’ye gelen 5 bin aşımız özel güvenli ve korumalı alana alınarak muhafaza ediliyor. Öncelikle sağlık çalışanlarımıza aşı yapıyoruz. ilk iki gün içerisinde 600 sağlık çalışanına aşı yapıldı. Erdemli Devlet Hastanesi'nde 10 bölümde 20 hemşirenin görevli olduğu koronavirüs aşı polikliniğinde aşılama işlemi yapılıyor. Bilindiği üzere bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs pandemisi yaklaşık bir yıldır etkisini devam ettirmektedir. Bu bir yıllık süre içerisinde gerek dünyada gerekse ülkemizde büyük sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler yaşanmıştır. Koronavirüs virüsünden korunmak için insanlığın yüzyıllar boyunca alışageldiği yaşam düzeni değişmiş, insanlar yeni normal olarak nitelenen maske ve mesafeyi içeren yeni bir sosyal hayata uyum sağlamaya çalışmıştır. Zorlu geçen bu süreç sonunda birçok insan virüse yakalanmış, bazıları hayatını kaybetmiş; nihayetinde bilim insanlarının gayreti ile virüse karşı etkin aşılar geliştirilerek insanlığın hizmetine sunulmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından yılbaşından önce yurtdışından getirilen aşıların testleri Bakanlığımızın uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarları tarafından yapılmıştır.Yapılan testlerin olumlu sonuçlanması neticesinde aşılara Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından acil kullanım onayı verilmiştir. Acil kullanım onayı alan aşılar, 13 Ocak tarihinde Bakanımız ve Bilim Kurulu üyelerine Ankara Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmış ve pandemiye karşı aşılama kampanyamız böylece başlamıştır" dedi.
'İLKA AŞAMADA SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞI OLACAK'
Koronavirüs aşı kampanyasının ilk aşamasında pandemi ile mücadelede ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarının aşılanacağını hatırlatan Eker, "Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından sevkiyatı yapılan aşılar ilimize gelmiş, planlama dahilinde aile sağlığı merkezleri, yataklı kamu sağlık tesisleri, üniversite hastanesi ve özel yataklı sağlık tesislerine soğuk zincire riayet edilerek dağıtılmış olup uygun şartlarda muhafaza edilmektedir. 14 Ocak itibarı ile ilimizde de aşılama çalışmaları başlamıştır. İlk etapta bizzat sahada görev yapan (kamu-özel) sağlık çalışanları aşılanacak daha sonra sağlık sektöründe lojistik destek sağlayan diğer personelin aşılaması yapılacaktır. Sağlık personelinin aşılanması sonrasında Bilim Kurulu tarafından belirlenen öncelik sırasına göre vatandaşlarımızın aşılanmasına başlanılacaktır. Vatandaşlarımız Merkezi Hastane Randevu Sistemi (ALO 182 MHRS), Hayat Eve Sığar Uygulaması (HES)Ve E- Nabız uygulamasından kendi durumlarını takip edip sıraları geldiğinde randevu alarak aşılama sürecine dahil olacaklardır. Aşılar aile sağlığı merkezleri, kamu yataklı sağlık tesisleri, üniversite hastanesi ve özel yataklı sağlık tesislerinde randevu alınarak yapılacaktır. Her hangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için Müdürlüğümüz tarafından tüm önlemler alınmıştır. Yaygın ve etkin sağlık altyapımızın yan ısıra aşılama konusunda tecrübeli sağlık personelimiz ile birlikte bu süreci en iyi şekilde tamamlayacağımıza olan inancımız tamdır. Aşılama süreci tamamlanıncaya kadar kontrollü sosyal hayata devam etmemiz gerekmektedir” diye konuştu.
Aşı olan sağlık çalışanları ise, “Aşılarımızı vurdurduk. Hiçbir rahatsızlık hissetmiyoruz. Çok şükür bundan sonra aşılar yapılacak ve bu virüsten kurtulacağız” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erdemli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erdemli ilinden Erdemli’de sağlık çalışanları aşılanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2021 tarihinde saat 18 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erdemli’de sağlık çalışanları aşılanıyor haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:30
 • Güneş
  05:55
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:26
 • Yatsı
  20:46
Sayfa Başı