MERSİN HABERLERİ

Dünya Sağlık Örgütü raporunda Mezitli’ye övgü

DHA
22.05.2018 - 16:06 |Son Güncelleme :
DHA

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)– DÜNYA Sağlık Örgütü, Mersin'in merkez Mezitli ilçesinden Avrupa Sağlıklı Şehirler Raporu'nda övgüyle söz etti.
Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı olarak toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü, Mersin'in Mezitli’nin ilçesiyle birlikte 9 kentte sağlıklı yaş alma ile ilgili çalışmaları inceledi.
Udine, Ljubljana, Horses, Belfast, Gyor, Brno, Newcastle Upon Tyne, Rijeka'nın aralarında bulunduğu kentlerle ilgili projeler üzerinde incelemelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü raporda, Mezitli Belediyesi’nin 'Mutlu Mezitli’ projesine özel yer verdi. Mezitli Belediyesi’nin, 'Mutlu Mezitli' başlığı altında, toplumda ki yaşlı yetişkinlere yönelik faaliyet ve hizmetler yetiştirdiğine dikkat çekilen raporda, çalışmalardan bahsedildi. Raporda, Mezitli hakkında şu ifadeler kullanıldı:
"Nüfusun sağlıklı yaşlanmasının desteklenmesi amacıyla, insanların aktif katılımları ve sosyal bütünleşmeleri için 150’den fazla program ve etkinlik düzenleyen bir Aktif Yaş Alma Evi kurulmuştur. Ayrıca, izolasyondan kaçınmak için yaşlıların bir araya gelebilmesi amacıyla bir emeklilik merkezi inşa edildi. Alzheimer Derneği Sanat Evi ile birlikte el sanatları ile yaratıcılıklarını ifade etme ortamı yaratıldı. Yaşlı kesim yaşanan nüfus için sosyal içerme ve saygı ve cesaretlendirici adımlar atılmıştır. Örneğin; Kadın Üretici Pazarı, kadınların ekonomik faaliyetlerde her yaşta sosyal statüden katılımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Dahası; Mezitli Belediyesi, yaşlılara topluma katkıda bulunmaya devam etmek için birçok gönüllü fırsat sağlamıştır. Emekli insanlar, engelliler ve yoksul vatandaşlar için ortak mutfak oluşturulmuştur ve burada emeklilerin üretimler yapılmaları sağlanmıştır."
Raporda Mezitli Belediyesi'nin doğa yürüyüşleri ve kentte bisiklet sürme gibi düzenli faaliyetler aktif ve sağlıklı yaşlanmayı desteklediğini dile getirerek, şu görüşlere yer verdi: "Mezitli küresel ağa katılarak, sağlıklı şehir kurma kapasitesini artırmak için bir adım öne geçti. Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Bölgeler Ağı’na katılma, Sağlıklı Şehir Raporu Mezitli Eylem Planı oluşturma gibi eylemler sağlıklı bir şehir kurma taahhüdünü yansıtmaktadır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünya Sağlık Örgütü raporunda Mezitli’ye övgü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:32
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı