MERSİN HABERLERİ

Çocuklar için ücretsiz gelişim testi

DHA
10.07.2020 - 14:31 |Son Güncelleme :
DHA

Çocuklar için ücretsiz gelişim testi

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Etkinlik Merkezi’nde, uzmanlar eşliğinde çocukların iç dünyası hakkında bilgi veren projektif testler uygulamaya başladı.
Büyükşehir bünyesinde görev yapan Uzman Psikolog Dilan Dinler, projektif testlerin bir türü olan 'Gesell Gelişim Testi'ni 3-7 yaş aralığındaki çocuklara uyguluyor. Ücretsiz olarak yapılan test ile çocukların motor becerisi, görsel algı, el, göz koordinasyonu ile küçük kas becerilerinin ölçülmesi hedefleniyor.
Çocukların gelişimleri için uzman klinik psikologlar aracılığıyla farklı türlerde testler uygulamaya başlayan Büyükşehir, “Gesell Gelişim Testi” ile çocukların iç dünyası hakkında ipuçları sağlıyor. Uzman psikologlar, bu çalışmalar sonucunda çocuğun kendisini ve çevresini nasıl algıladığına dair bir çerçeve oluşturuyor ve çocuk açısından aksayan noktalar varsa bu konuda ailesini bilgilendiriyor, konuyla alakalı ilgili birimlere yönlendiriyor.
Yaklaşık iki haftadır projektif testleri başlattıklarını ifade eden Uzman Klinik Psikolog Dilan Dinler, “Projektif testlerimizden bugün Gesell Gelişim Testi’ni uygulayacağız. Gesell Gelişim Testimiz 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklarımıza uygulanıyor. Bu, çocuklarımızın görsel hafıza, el göz koordinasyonu, motor becerilerini ölçmeye yarayan bir gelişim testidir.Gesell Gelişim Testi sonucunda bir raporlama yapıyoruz ve ailelerimize bu raporlama ölçüsünde bilgi veriyoruz.Testlerimizin tamamı ücretsiz uygulanmaktadır” diye konuştu.
4 yaşındaki kızı Masal ile Etkinlik Merkezi’ne gelerek, buradaki imkanlardan yararlanan Nimet Kılıçkını, “Gayet memnunuz, üçüncü gelişim. İki kere İngilizce kursuna geldik. Bu sefer de bir gelişim testi vardı. Çocuklar buraya geldiğinde çok mutlu. Parkurdan hiç ayrılmıyorlar. Resim etkinlikleri var. İngilizce gayet güzel gidiyor. İlk başta salgın döneminden dolayı biraz tedirgin oldum. Ama öğretmenlerimiz çok bilinçli, annelerde de çocuklarımızda da maskeler var. Gayet güzel, memnunuz” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Çocuklar için ücretsiz gelişim testi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2020 tarihinde saat 14 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklar için ücretsiz gelişim testi haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

10 Temmuz 2020, Cuma
 • İmsak
  03:42
 • Güneş
  05:24
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:44
Sayfa Başı