MERSİN HABERLERİANAMUR HABERLERİ

Anamur'un yeni gizemi: Mısır Patlağı Mağarası

DHA
16.08.2020 - 13:58 |Son Güncelleme :
DHA

Anamur'un yeni gizemi: Mısır Patlağı Mağarası

Mithat Ünal/ANAMUR(Mersin),(DHA)- MERSİN'in Anamur ilçesinde mağaralarla ilgili araştırmalarını sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mağara Araştırma Kulübü öğrencileri, Korucuk Mahallesi'nde keşfettikleri mağaraya 'Mısır Patlağı' (Popcorn) adını verdi. 
Mağara Araştırma Kulübü üyesi öğrenciler Burak Çelikci, Eren Kenan ve Albayrak Anamur, keşfettikleri mağarada incelemelerde bulundu.
Mahalledeki Borbaşı Tepesi'nde yaptıkları çalışmada 8.8 metre derinliğinde, 4.3 metre genişliğinde dikey ve fosilleşmiş bir mağaraya ulaştıklarını anlatan Burak Çelikci, şunları söyledi:
"Mağaranın, ponör olarak adlandırdığımız, kar sularının kireç taşlarını eritmesiyle oluşmuş olduğu sonucuna ulaştık. Mağara içerisinde mısır patlağı (popcorn) adını verdiğimiz oluşumlar gözlemlendi. Mısır patlakları, kayaç içerisindeki kalsiyum karbonatın doygun hale geldikten sonra, dışarıya doğru mısır patlağı şeklinde patlamasıyla oluşmuş yapılardır. Bu yüzden bu ismi mağaraya verdik. Mağara içerisinde canlı bir yaşam türüne rastlanılmadı. Mağaranın oluşum zamanını buzul çağ olarak düşünmekteyiz. Aldığımız örnekleri laboratuvarda inceledikten sonra daha net bir sonuca ulaşacağız ve raporumuza yazacağız. Bölgenin jeolojik incelemesinde ise 270 metre rakıma sahip olan tepe, Jura-Krease döneminde oluşmuş, iki vadinin tam kesişim noktası olduğu görülmektedir. Bulunduğumuz tepede kaya yapısı yoğun olarak dolomit ve granit olduğu gözlemlenmektedir.” 
Tepede arkeolojik kalıntıların da bulunduğunu belirten Çelikci, “Mutlaka arkeologlar tarafından bu bölgenin incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bölgenin genel olarak incelenmeye alınması ve doğal yapısının korunması gerekiyor" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Anamur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Anamur ilinden Anamur'un yeni gizemi: Mısır Patlağı Mağarası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ağustos 2020 tarihinde saat 13 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anamur'un yeni gizemi: Mısır Patlağı Mağarası haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:31
 • Güneş
  05:57
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:25
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı