MERSİN HABERLERİAKDENİZ HABERLERİ

Akdeniz'de ilkokula başlayacak çocuklara okul olgunluğu testi

DHA
26.07.2020 - 12:05 |Son Güncelleme :
DHA

Akdeniz'de ilkokula başlayacak çocuklara okul olgunluğu testi

MERSİN, (DHA)-MERSİN’in merkez Akdeniz ilçesinde ilkokul yaşına gelen çocuklarının, eğitim-öğretim hayatına hazır olup olmadığını ölçen ve uzman psikolog tarafından ücretsiz sunulan Metropolitan Okul Olgunluğu Testi’ne, aileler büyük ilgi gösteriyor.
Çocukların içinde bulunduğu yaş dönemine uygun gelişim özelliği gösterip göstermediğini belirlemek, gelişim geriliği olup olmadığını taramak amacıyla; daha önce, 'Denver-II Gelişimsel Tarama Testi' uygulayan Akdeniz Belediyesi, şimdi de okul öncesi çocuklar için 'Metropolitan Okul Olgunluğu Testi' başlattı. Uygulanan test hakkında bilgi veren Akdeniz Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğü'nde görevli Uzman Psikolog Gülhinal Bilim, "Okula başlama; çocuklarımızın zihinsel, duygusal, bedensel ve sosyal açıdan hazır bulunuşluklarını gerektirir. Bu nedenle 5-7 yaş arasındaki çocukların ilkokula hazır olup olmadıklarını ölçmek, değerlendirmek; ayrıca eksik oldukları yönleri de tespit edip desteklemek, okul hayatlarına daha iyi bir başlangıç yapmaları açısından son derece önemlidir" dedi.
Bu nedenle ilkokula yeni başlayacak olan çocuklara Metropolitan Okul Olgunluğu Testi uyguladıklarını kaydeden Psikolog Bilim, "Bu testi uyguladıktan sonra çocukların eğitim- öğretim sürecine hazır olup olmadıklarını değerlendirip, ardından desteklenmesi gereken yönleri hakkında da ebeveynlere danışmanlık hizmeti veriyoruz" diye konuştu.
Akdeniz Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki uzmanlar tarafından ayrıca, klinik gözlem ve görüşme eşliğinde, 0-6 yaş arası çocuklara yine ücretsiz 'Denver II Gelişimsel Tarama Testi' de uygulanıyor. Bu test sayesinde de çocukların içinde bulunduğu yaş dönemine uygun gelişim özellikleri gösterip göstermediği, herhangi bir risk faktörü ya da gelişimsel gerilik olup olmadığını taramak amacıyla, gelişimsel değerlendirme; akabinde ebeveynlerine yönelik gelişimsel danışmanlık hizmeti veriliyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Akdeniz haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Akdeniz ilinden Akdeniz'de ilkokula başlayacak çocuklara okul olgunluğu testi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Temmuz 2020 tarihinde saat 12 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akdeniz'de ilkokula başlayacak çocuklara okul olgunluğu testi haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

26 Temmuz 2020, Pazar
 • İmsak
  03:59
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:30
Sayfa Başı