Nusaybin'de Otizm günü kutlaması

Güncelleme Tarihi:

Nusaybinde Otizm günü kutlaması
Oluşturulma Tarihi: Nisan 07, 2017 13:12

Nusaybin'de Otizm günü kutlaması

Haberin Devamı

MARDİN, (DHA)-

MARDİN'in Nusaybin İlçe Belediyesi ile Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM), Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle otizmlilere yönelik bir etkinlik düzenledi. Otizmli çocuklar, müzik eşliğinde halay çekerek eğlendiler.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan RAM Müdürü Ali Ay, otizmin doğuştan gelen yada yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozukluk olduğunu belirterek, "Dünyada otizmin görülme olasılığı 68'de 1'dir. Otizmin tedavisi erken, yoğun ve sürekli özel eğitimdir. Bu tür etkinlikler toplumda bir farkındalık yaratma amacıyla değerli öğretmenlerimizden ve basın mensuplarından bu konuyu gündemde tutmalarını ve ailelerimize destek olmalarını bekliyoruz. Bizlere destek veren herekese teşekkür ediyorum" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin de yaptığı konuşmada, Nusaybin'de Özel Eğitim Uygulama okulunun açılması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Konuşmalardan sonra özel eğitim öğretmenleri Fatih Balıbey ve Burcu Dereli tarafından otizmin belirtileri konulu bilgilendirme yaptı. Otizme dikkat çekmek üzere yapılan etkinlikte katılımcılara mavi kurdele dağıtılırken, otistik çocuklar ve katılımcılar, Kemal Gözü Kız Teknik ve Meslek Lisesi folklor ekibiyle birlikte oyunlar oynandı. Pasta kesiminden sonra katılımcılara ikram yapıldı. Etkinlik palyaço gösterisi ve el boyama oyununun ardından sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!