MANİSA HABERLERİTURGUTLU HABERLERİ

Turgutlu'da 15 üreticiye 4 bin 500 kayısı fidanı dağıtıldı

DHA
27.12.2020 - 11:14 |Son Güncelleme :
DHA

Turgutlu'da 15 üreticiye 4 bin 500 kayısı fidanı dağıtıldı

MANİSA'nın Turgutlu İlçesinde, 15 üreticiye ihracata yönelik erkenci yarı bodur kayısı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesi kapsamında 4 bin 500 adet kayısı fidanı dağıtıldı.

Fidanların dağıtımı için düzenlenen törene Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Çallı, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, konu uzmanı teknik personeller ile üreticiler katıldı. Proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, "Ülkemizde tarım; hızla artan nüfusun yiyecek ve tarımsal ürün ihtiyaçlarını karşılayacak, tarıma dayalı sanayimizin istediği özellikte hammadde ihtiyacını devamlı karşılayacak, ihracatımızda önemli bir yeri olan tarımsal ürünleri yetiştirecek ve sanayimizin gelişmesi için yıldan yıla artan döviz ihtiyacını karşılayacak olan önemli bir kaynaktır. Yörede yaşayan çiftçi ailelerini meyve yetiştiriciliği için teşvik ederek geçim kaynağı teminine yardımcı olmak, ürün desenini çeşitlendirmek, kısıtlı olan tarım alanlarından maksimum düzeyde fayda sağlayabilmektir. Bölgedeki üreticilere örnek teşkil etmek, bölgede meyve yetiştiriciliği yönünden tarımsal faaliyetlerin gelişmesini sağlayarak öncelikli olarak bölgenin ihtiyacını karşılamak, aile ve yurt ekonomisine katkı sağlamak, kırsal kesimden göçü önlemek, bilinçli üretimler sonucu yeni iş sahalarının oluşturulması ve işsizliği azaltmak amaçlanmaktadır. Bölgede kiraz yetiştiriciliğinin yaygın olması, buraya çok sayıda ihracatçı firmanın gelmesine vesile olmaktadır. İhracatçı firmaların kayısı ihracatı da yaptıkları, özellikle de erkenci yarı bodur kayısının yurtdışında piyasası olduğundan bu çeşit kayısılara rağbet etmektedirler. Bu projenin uygulanması sonucunda bölgeden yapılacak kayısı ihracatıyla hem çiftçi ekonomisine, hem bölge ekonomisine hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlanacaktır. Ayrıca bölgede erkencilik olduğu için yurtiçi piyasada da tercih edilen çeşit olarak göze çarpmaktadır" dedi.

Konuşmaların ardından 15 üreticiye toplam 4 bin 500 adet erkenci yarı bodur kayısı fidanı dağıtıldı. Fiyatı 15 lira olan fidanların alımının genel bütçeden yüzde 75 oranında karşılandığı, yüzde 25'inin ise çiftçiler tarafından ödeneceği bildirildi.

Doğan ÇİZMECİ / TURGUTLU (Manisa), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Turgutlu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Turgutlu ilinden Turgutlu'da 15 üreticiye 4 bin 500 kayısı fidanı dağıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Aralık 2020 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turgutlu'da 15 üreticiye 4 bin 500 kayısı fidanı dağıtıldı haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:05
 • Güneş
  06:32
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı