MALATYA HABERLERİ

Malatya'da doğaya 30 bin keklik salındı

DHA
10.06.2021 - 13:31 |Son Güncelleme :
DHA

Malatya'da doğaya 30 bin keklik salındı

MALATYA, (DHA)- MALATYA'da, Tabiat Parkı'nda süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya 30 bin kınalı keklik salımı gerçekleştirildi.
Vali Aydın Baruş, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ahmet Çörtük Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Tabiat Parkı'nda süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya 30 bin kınalı keklik salındı. 
Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, doğaya yaban hayvanı salımı programı kapsamında bugüne kadar Malatya ilimize 30 bin adet keklik bıraktıklarını belirterek, "Bugüne kadar toplam 165 bin adet keklik ürettik. Keklik, özellikle tarım zararlılarıyla mücadelede en iyi mücadele yöntemidir. Keklikler bu biyolojik mücadelenin kilit noktasında bulunuyor. Bu keklikleri doğal ortamına bırakarak hem zararlılarla mücadele ediyoruz hem de popülasyonun devamını sağlıyoruz" dedi.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'ne teşekkür eden Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, "Doğal dengeyi muhafaza etmek, doğal çeşitliliği, biyolojik çeşitliliği korumak ve bunun biyolojik mücadelesini yapmak temel amaçlarımızdan biridir.  Bu açıdan keklik, hem insan sağlığı hem bitki sağlığı hem de hayvan sağlığı için son derece önemli bir mücadele aracımızdır. Bu açıdan doğadaki kekliklerin popülasyonunun varlığı hem insan sağlığı açısından kenenin ortadan kaldırılması, sünenin ortadan kaldırılması önemli bir sonuç olarak ortaya çıkacaktır. Bu açıdan Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum" diye konuştu.
Vali Aydın Baruş ise her yıl kınalı kekliği Malatya ve çevre illerin doğasına bıraktıklarını ifade ederek, "Yaban hayatı bizim için çok önemli, yaban hayatını korumak çok önemli. Çünkü yaban hayatında her canlının bir fonksiyonu var.  Kekliklerin fonksiyonu da doğadaki zararlı böcekleri tüketme anlamında tarım ürünlerine zarar veren veya ağaçlara zarar veren canlıları tüketme anlamında önemli yeri var. Ayrıca doğaya ayrı bir neşe katıyorlar" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Malatya'da doğaya 30 bin keklik salındı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Haziran 2021 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malatya'da doğaya 30 bin keklik salındı haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:06
 • Güneş
  04:56
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  20:00
 • Yatsı
  21:41
Sayfa Başı