KONYA HABERLERİ

Selçuklu Belediyesi'nen GES hamlesi sürüyor

DHA
19.04.2021 - 12:59 |Son Güncelleme :
DHA

Selçuklu Belediyesi'nen GES hamlesi sürüyor

Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,(DHA)- SELÇUKLU Belediyesi bir süredir yürüttüğü GES projesinin ikinci etabını da tamamladı. Belediye hizmet binasının çatısına kurulan 120 kilovatlık GES panellerinin ardından Kelebekler Vadisi Parkında kurulan sistemle de Tropikal Kelebek Bahçesinin yüzde 55’lik elektrik ihtiyacı karşılanmaya başlandı.
Selçuklu Belediyesi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sistemlerinde çalışmalarını sürdürüyor.  2022 yılına kadar belediyenin tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisi santralleri ile karşılamayı hedefleyen Selçuklu Belediyesi, Kelebekler Vadisi Parkı'nda kurulan sistemle projenin ikinci etabını da tamamladı. Kelebekler Vadisi Parkında kurulan 360 kilovatlık GES panelleriyle üretilen elektrik, Tropikal Kelebek Bahçesi'nin elektrik ihtiyacının yüzde 55’lik kısmını karşılamaya başladı.

Projenin son etabında Bağrıkurt Mahallesi'nde yapılması planlanan GES projesi için yıl içerisinde ihaleye çıkılarak projenin temelinin atılması planlanıyor. Belediye hizmet binasına kurulan 120 kilovatlık ve Kelebekler Vadisine kurulan 360 kilovatlık elektrik üretimiyle Selçuklu Belediyesi, elektrikten büyük oranda tasarruf etti. Selçuklu Belediyesi bundan sonra yapılacak tüm tesislerde benzer çalışmayı yaparak her tesisin kendi elektriğini üretmeyi hedefliyor.
 Selçuklu Belediyesi hizmet binası çatısına kurulan 120 kilovatlık GES sistemi ile yıllık yaklaşık 190 bin kilovat elektrik üreterek yıllık yaklaşık 184 bin lira, Kelebekler Vadisi Parkı'na kurulan 360 kilovatlık sistem ile de yıllık yaklaşık 576 bin kilovat elektrik üreterek yıllık yaklaşık 558 bin  lira tasarruf sağlıyor.  
Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,"Bu alanda 3 farklı proje geliştirdik. İlk etapta belediye hizmet binamızın çatısını verimli kullanmak adına çatıya güneş enerjisi panelleri kurarak belediye hizmet binamızın elektrik sarfiyatının yüzde 15’ini karşıladık. İkinci aşama olarak Kelebekler Vadisi Parkımızın yanında bulunan alanda kurduğumuz 360 kilovatlık güneş enerjisi santralimizle Tropikal Kelebek Bahçemizin enerji ihtiyacını yüzde 55 oranında karşılamış olduk. Bu iki projemizin tamamlanmasıyla belediyemiz yıllık elektrik sarfiyatından yaklaşık 750 bin TL tasarruf sağlamış oldu. Üçüncü aşamada da inşallah Bağrıkurt Mahallemizde kuracağımız 3.6 megavatlık güneş enerjisi santralimizle belediyemizin bütün tesislerinin elektrik enerjisi ihtiyacını artık yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi sistemiyle üretmeyi planlıyoruz." şeklinde konuştu. 
FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Selçuklu Belediyesi'nen GES hamlesi sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2021 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Selçuklu Belediyesi'nen GES hamlesi sürüyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:09
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı