KONYA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Meram, 'Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri' için pilot bölge seçildi

DHA
29.12.2020 - 15:21 |Son Güncelleme :
DHA

Meram, 'Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri' için pilot bölge seçildi

Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,(DHA)- MERAM Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram'ın, kimlikli ve özgün şehirler hedefiyle hayata geçirilen ‘Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projesi’ için pilot bölge seçildiğini belirtti.  
Meram ‘Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri’ için pilot bölge olarak seçildi. Dijital ortamda online olarak gerçekleştirilen çalışma toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar ve bakanlık bürokratları ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve rehberi hazırlayan akademisyenler katıldı. 
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, geçmişten gelen tasarımı ele alırken sadece bugünü değil, kültürel ve sosyal kimliği de dikkate alarak geleceğin kimlikli kentsel yapılarını ve şehirlerini planlama hedefinde olduklarını belirtti.   Kayapınar, “Oluşturulan uygulama projesi ile Meram’ın kentsel tasarım strateji belgesi taslakları oluşturuldu. Bu proje ve taslaklarla Meram’ın gelişmesi yönlendirilecek” dedi. 
Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da, ''Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri’ ile adeta Meram’ın röntgeni, emarı çekilmiş. Bizim Meram için yaptığımız stratejik planlamaların bugün Kentsel Tasarım Rehberi ve onun ilk aşaması olan Meram Kent Atlası ile destekleniyor olması bizim için mutluluk ve kıvanç kaynağıdır. Çalışmada, yerleşim alanlarının yanı sıra koruma altındaki bölgeler, kırsal alanların yerleşim dokuları ve tarım alanları ile ilgili yapılacak temel araştırma ve inceleme verileri, bizler için en önemli yol haritası olacak. İlk olarak Meram Kent Atlası oluşturuldu ve sonrasında ise Kentsel Tasarım Strateji Belgesi. Bunların sonucunda önümüzdeki aylarda Meram Kentsel Tasarım Rehberi ortaya çıkmış olacak. Bu rehber Türkiye’de ilk kez hazırlanmış olup aynı zamanda bir model de olacaktır. Şehircilik adına böylesi önemli çalışmada Meram’ı pilot bölge seçerek projeye buradan başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve değerli bürokratlarına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Kavuş,'' Projeyle Meram’a ilişkin sorunlar tespit edilip ortaya konulan çözüm önerileriyle Meram’ı Meram yapan tüm değerler korunacak, gelişim ve değişim dengelenecek, çok merkezli kent yapısıyla konforlu bir yaşamın kapısı açılacak, ulaşımın rahatlığından yeşilin korunmasına kadar pek çok yönden atılımlar gerçekleştirilecek” dedi. 
FOTOĞRAFLI 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Meram, 'Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri' için pilot bölge seçildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Aralık 2020 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meram, 'Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri' için pilot bölge seçildi haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:54
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:10
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı