KONYA HABERLERİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı: Sosyal destekler ve koordinasyonda örnek olduk

DHA
16.06.2020 - 12:14 |Son Güncelleme :
DHA

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı: Sosyal destekler ve koordinasyonda örnek olduk

 Mümin KARACA/KONYA,(DHA)- KONYA Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediye meclis toplantısında  yaptığı konuşmada koronavirüs sürecinde özellikle sosyal destek konusunda örnek olan ve merkezi hükümetle en iyi şekilde koordine olan Konya’nın bu süreci başarıyla yürüttüğünü söyledi. Başkan Altay, su fiyatlarını 2019 rakamlarına çekerek, Konyalılara yıllık 60 milyon liralık katkı sağladıklarını, sosyal desteklerle birlikte bu rakamın 100 milyon liraya yaklaştığını belirtti.
Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı ilk toplantısı  Mevlana Kültür Merkezi’nde sosyal mesafe ve maske kuralı gözetilerek gerçekleştirildi. Meclis toplantısına başkanlık eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, koronavirüs sürecinde özellikle sosyal desteğe başvuru yapanların tamamına Büyükşehir’in yardım elinin ulaştırılması, esnaf destekleri ve Konya’nın merkezi hükümetle en iyi şekilde koordine olması bakımından süreci başarıyla yürüttüklerini ifade etti.
Su kullanımı ve fiyatlarına değinen Başkan Altay, “Evde kalındığı için ve koronavirüsün etkisiyle kullanımda bir artış oldu. Artış olmasına rağmen faturalar nisan ve mayıs aylarında tahmini okumayla bir önceki yılın aynı ayındaki kullanımına göre belirlendi. Örnek vermek gerekirse; biz Nisan ayında 9 metreküp faturalandırmışız ama asıl kullanım 12 metreküp. Çünkü biz geçen yılın aynı ayına göre fiyatlandırmışız. Evde kalındığı için ve koronavirüs etkisiyle kullanımda bir artma olmuş. Buradan 3 metreküp fazlamız var. Mayıs ayında da 3 metreküp fazlamız var.  Geçen yıl haziranda 9 kullanıldıysa bu yıl 12 kullanılıyor. 6 da geçen aylardan alacak var; 18 metreküp. Dolayısıyla sanki fatura geçen ayın iki katı gibi ya da mayıs ayının iki katı gelmiş gibi bir algı oluşuyor bazı abonelerde. Şu anda gerçek faturalandırmaya geçmiş bulunuyoruz. Suyu KOSKİ olarak 2019 yılı rakamlarından fiyatlandırıyoruz. 2020 sonuna kadar bir artış yapmayı planlamıyoruz. 2019 yılındaki fiyatlarla, uygulamanın tahakkuk oranlarını çarptığımızda aylık 5 milyon lira gibi bir indirim yapmış oluyoruz ve bu da yıllık 60 milyon liralık hemşehrilerimize bir destek demektir. Konya Büyükşehir olarak aslında hemşehrilerimize pandemiden dolayı 60 milyon liralık ilave bir destekte bulunmuş oluyoruz. Sosyal yardımlarla birlikte sadece Konya Büyükşehir’in yaptıkları 100 milyon liraya yaklaşmış oldu. Bir sorun varsa vatandaşlarımız gelsin düzeltelim, kimse endişe etmesin. Bırakın 1 metreküp suyu, 1 litre su fazla para almak gibi bir derdimiz yok.” diye konuştu. 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı: Sosyal destekler ve koordinasyonda örnek olduk hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Haziran 2020 tarihinde saat 12 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya Büyükşehir Belediye Başkanı: Sosyal destekler ve koordinasyonda örnek olduk haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Haziran 2020, Salı
 • İmsak
  03:32
 • Güneş
  05:20
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:21
 • Yatsı
  22:01
Sayfa Başı