KONYA HABERLERİBEYŞEHİR HABERLERİ

Kuluçkadan çıkan leylekler uçmaya hazırlanıyor

DHA
30.06.2019 - 10:33 |Son Güncelleme :
DHA

Muhammed SIDAL/BEYŞEHİR (Konya), (DHA)- KONYA'nın Beyşehir ilçesinde bulunan Leylekler Vadisi, Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan leylek kolonisine ev sahipliği yapıyor. Ardıç ağaçlarının tepesindeki yuvalarda kuluçkadan çıkan yavru leylekler uçmaya hazırlanıyor.
Afrika'dan Nil Vadisi üzerinden bahar aylarında gelen leylekler, Beyşehir ilçesi Yeşildağ ve Adaköy bölgesinde Anamas Dağı eteklerindeki  ardıç ağaçlarının tepelerine yuvalanıp kuluçkaya yattı. Şimdilerde kuluçkadan çıkan yavru leylekler ise uçmaya hazırlanıyor.  Yavrularla birlikte sayıları artan leylekler havaların soğumasıyla, tekrar Afrika’ya göç edecek.
Bölgedeki leyleklerin iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için çeşitli projeler üreten Ankara Doğal Denge Derneği Başkanı Ali Özer, ekibiyle birlikte bölgeye gelip incelemelerde bulundu.
Yeşildağ ve Adaköy’ün keşfedilmemiş bir hazine olduğunu belirten Özer, şunları söyledi:
"Bu bölgede ciddi bir kuş varlığı söz konusudur Leylekler Vadisi’ne leyleklerimiz bahar aylarında geldi ve şu an  yavrularını büyütüyorlar. Yavru leylekler uçmaya hazırlanıyor,  kendilerince kanatlarını çırpıp havalanmaya çalışıyor. Bu bölgede yapay yuvalar yerleştirmiştik. Memnuniyette gördük ki bu yapay yuvalar artık leylekler tarafından da yuva olarak benimsenmiş ve kabul edilmiş, onları da kullanıyorlar. Elektrik telleriyle  ilgili problem vardı. Leylekler elektrik çarpmasından dolayı telef oluyordu. MEDAŞ iş birliğiyle o sorunu da ortadan kaldırdık. Dolayısıyla leyleklerimiz bu yıl daha mutlular, yavrularını büyütüyorlar. Ağustos ayında da bir 10 bin kilometre giderek sıcak iklimlerde varlıklarını sürdürecekler."

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Beyşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Beyşehir ilinden Kuluçkadan çıkan leylekler uçmaya hazırlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Haziran 2019 tarihinde saat 10 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuluçkadan çıkan leylekler uçmaya hazırlanıyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:49
 • Güneş
  06:14
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:29
 • Yatsı
  20:48
Sayfa Başı