KONYA HABERLERİ

54'üncü Konya Aşıklar Bayramı, 'Karabağ' aşkıyla yapıldı

DHA
27.12.2020 - 14:36 |Son Güncelleme :
DHA

54'üncü Konya Aşıklar Bayramı, 'Karabağ' aşkıyla yapıldı

Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,(DHA)- KATARAY Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 'Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı', Konyalı 4 âşık ve halk ozanının yanı sıra yurtdışından 6 aşığın interaktif katılımıyla gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle seyirci olmadan yapılan program, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla Azerbaycan’a armağan edildi.   
Koronavirüs salgını nedeniyle seyircisiz bir şekilde yapılan “Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”na Konya’dan Yağız Ozan mahlaslı Âşık Arif İnan Yıldırım, Aşık Zikri Aliyar ile Öksüz Ozan mahlaslı Ahmet Yıldırım ile Aşık Bizari mahlaslı Hüseyin Çiftçi olmak üzere Konya’dan 4 aşık katıldı. Gürcistan Borçalı’dan Efgan Şamilov ve Nargile Mehdiyeva, Azerbaycan Bakü’den ise Kemale Kubatlı, Mubariz Aliyeva, Gülara Azaplı ve Hafız Kerimov da interaktif bir şekilde programa katılarak aşıklar bayramına renk kattı.

Programda aşıklar ve halk ozanları; Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla birbirinden güzel şiir, türkü, koçaklama ve güzellemeleri seslendirerek hünerlerini sergilediler. Aşıklar arasındaki atışmaların yanı sıra Konya’dan Yağız Ozan mahlaslı Âşık Arif İnan Yıldırım ve Aşık Zikri Aliyar arasındaki dudak değmez gösterisi de yine görülmeye değerdi.
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, geçtiğimiz yıl olduğu gibi ”Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”na da ev sahipliği yaptıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.
Hasan Kılca,  ''Oldukça derin bir hissiyata sahip olan âşıklarımız, Aşıklık geleneğini yüzlerce yıldır sürdürmektedirler. Toplumumuzun bağrından yükselen aşıklarımızın edebi sanatlar ve musikiyle birleştirerek yaptığı bu atışmaların yok olup gitmemesi için, ülkemizin dört bir yanında Aşıklar Bayramları düzenlenmektedir. Konyamızda da bu bayramlar, 1966 yılından bugüne kadar büyük bir başarıyla icra edilmektedir. Şehrimizin kültürel, sanatsal ve sosyal açıdan önemli bir merkezlerinden biri haline gelen Karatay’ımızın temsilcileri olarak bizler de, Konya Aşıklar Bayramı’nın geçtiğimiz yıl yapılan 53’üncüsüne ev sahipliği yaptık. Bu yıl da 54’üncüsünü büyük bir memnuniyetle düzenledik. Medeniyetimizin her açıdan eşsiz unsuru olan Aşıklık geleneğini yaşatmak, korumak ve geleceğe aktarmak elbette böylesine köklü bir geçmişe sahip olan Karatay’ımıza yakışırdı” dedi. 
Pandemi dolayısıyla bu yıl aşıklar bayramının Konya’dan 4 aşığın katılımıyla ve seyircisiz bir şekilde gerçekleştirdiklerini hatırlatan  Kılca, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla bu yılki temalarını “Karabağ Aşkıyla” olarak belirlediklerini ifade etti.
Kılca,  “Bu yıl 54’üncüsünü düzenlediğimiz Konya Aşıklar Bayramımızı kardeş ülke Azerbaycan’ın büyük zaferine armağan ettik. Onların sevinci bizim sevincimiz, hüzünleri bizim hüznümüz diyoruz. Hem kendi topraklarını savunmak hem de işgal altındaki Karabağ'ı kurtarmak için harekât başlatarak büyük bir zafer kazanan Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum. Gönül coğrafyamızın barışına ve refahına yönelik yaptıkları katkıları dolayısıyla kardeş ülke Azerbaycan’ı kutluyor, kendilerine Karatay’ımızdan selam ve sevgilerimizi iletiyorum. Bizler de Karatay Belediyesi olarak, gönül coğrafyamızın bu ortak kültürünü daha da geliştirmeye, düşünce hayatımızı zenginleştirmeye ve Aşıklık gibi oldukça kıymetli olan daha birçok değerimizi gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceğiz. Şehrimizdeki sanatsal, sosyal ve kültürel faaliyetlerin, sanatçılarımızın, münevverlerimizin ve ilim adamlarımızın her daim destekçisi olacağız. 1966 yılından beri Âşıklar Bayramının şehrimizde düzenlenmesinde emekleri olan Feyzi Halıcı ve Ali Berat Alptekin hocalarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.”
FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden 54'üncü Konya Aşıklar Bayramı, 'Karabağ' aşkıyla yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Aralık 2020 tarihinde saat 14 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 54'üncü Konya Aşıklar Bayramı, 'Karabağ' aşkıyla yapıldı haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ocak 2021, Pazar
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:54
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:10
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı