İzmit Körfezi'nin balıklandırılması için imzalar atıldı

Güncelleme Tarihi:

İzmit Körfezinin balıklandırılması için imzalar atıldı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 16, 2017 13:30

İzmit Körfezi'nin balıklandırılması için imzalar atıldı

Haberin Devamı

İZMİT(Kocaeli), (DHA) - GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürütülen İzmit Körfez Balıklandırma Projesi'nin sponsorluk sözleşmesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Nuh Çimento arasında imzalandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile birlikte yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi'nin sponsorluk sözleşmesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Nuh Çimento arasında imzalandı. İmza protokolüne Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Yardımcıları Ali Yeşildal, Gökmen Mengüç, Doğan Erol, Mustafa Altay ve Nuh Çimento CEO'su Kamil Gökhan Bozkurt katıldı. Proje ile, İzmit Körfezi'ndeki, mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlanması hedefleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bakanlığa bağlı enstitüler ile işbirliği çerçevesinde imzalanan protokol ile İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi'ne start verilerek çalışmalara başlandı.

Sponsorluk sözleşmesi imza töreninde konuşan Nuh Çimento CEO'su Kamil Gökhan Bozkurt, "Çevre projelerine her zaman destek veriyoruz. Biz de Kocaeli'mizin en büyük sanayi kuruluşlarından bir tanesiyiz. Burada para kazanıyoruz, burada üretiyoruz, buradan Türkiye'ye ve dünyaya yayılıyoruz. Marmara Denizi bizim için önemli bir deniz, çünkü ihracatımızı buradan yapıyoruz. Dolayısıyla denizimizle ilgili böyle bir proje bizi ziyadesiyle memnun etti" dedi.

KÖRFEZ İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK
Karaosmanoğlu ise, "2004 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimizde en büyük hedeflerimizden bir tanesi de İzmit Körfezi'ni pırıl pırıl bir hale getirmekti. Gerçekten çok çalıştık özellikle kirletmeme konusu üzerinde durduk. Zaten körfez nüfusunun yüzde doksanı kıyıda yaşıyor. Öncesinde körfez zehirli atıktan dolayı kokuyordu. Yaptığımız alt yapı çalışmalarıyla evsel atıkları engelledik. Sadece evsel atıkları engellemekle kalmadık, sanayi kuruluşlarından gelen zehirli atıkların da arıtma tesisleriyle denize ulaşması engellendi. Allah'a şükür yaptığımız çalışmalarla körfez bir akvaryum haline geldi" dedi.

BALIK ÇEŞİTLİLİĞİ ÇOĞALACAK
Yapılan çalışmalarla körfezde balık tutulabildiğini belirten Karaosmanoğlu, özellikle ağlarla balık tutulmasının sınırlandırılması gerektiğini belirtti. Karaosmanoğlu, "Balıklandırma projemizi tamamladıktan sonra sonucun da iyi olmasını temenni ediyorum. Getirilen balıklarla körfezin balık çeşitliliği çoğalacak. Biz de bu projeye destek veriyoruz. Nuh Çimento'ya teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

SPONSORLUK SÖZLEŞMESİ
Yapılan sponsorluk sözleşmesi kapsamında Nuh Çimento tarafından temin edilecek olan 2 adet arazi aracının, proje çalışmalarında kullanılmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı koordinasyonunda TAGEM'e teslim edilmesi sağlanıyor. Protokol süresi 18 ay olan proje 2017 ilk ayında başladı. Büyükşehir Belediyesi, TAGEM ile birlikte İzmit Körfezi'nde örnekleme yaptı. İzmit Körfezi'nden kalkan ve levrek balıkları toplandı. Balıklar Trabzon'a götürülerek yavruları alındı. 6 aydır Trabzon'da büyütülen balıklar tekrar yuvaları olan İzmit Körfezi'ne salınacak. Olgunlaşan balıkların belli periyotlarla İzmit Körfezi'ne bırakılması planlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!