KIRŞEHİR HABERLERİ

Kalehöyük’de Tarih Teknoloji İle Buluşacak

IHA
11.03.2015 - 10:43 |Son Güncelleme :

FOTOĞRAF ALTI: KIRŞEHİR'DE 2012 YILINDA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIĞINDA BAŞLATILAN AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. IŞIK ADAK ADIBELLİ'NİN BİLİMSEL DANIŞMANLIĞINI YAPMAKTA OLDUĞU TARİHİ KALEHÖYÜK, KIRŞEHİR BELEDİYESİNİN PROJESİ İLE TEKNOLOJİ VE TARİHİN BULUŞACAĞI ALAN OLACAK.(ARKEOPARK)

IHA

Kırşehir’de 2012 yılında Müze Müdürlüğü Başkanlığında başlatılan Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Işık Adak Adıbelli’nin bilimsel danışmanlığını yaptığı tarihi Kalehöyük, Kırşehir Belediyesinin projesi ile teknoloji ve tarihin buluşacağı alan olacak.
Kalehöyük’de yapılan çalışmalarda 43’ün üzerinde eser çıkartılırken kazı alanının yer aldığı 25 bin 500 metrekarelik alanda Kırşehir Belediyesi tarafından oluşturulan alanda peyzaj düzenlemesi yapılarak bölge olduğundan farklı bir görünüme kavuşturulacak.
Alanda yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Türkiye’nin seçildiği dönemde en genç Belediye Başkanı ünvanını da alan Yaşar Bahçeci, bölgenin gizemini koruyarak tarih yok edilmeden teknolojik imkanlarla tarihin bir arada olacağı ’Arkeopark’ çalışmasının yapılacağını söyledi.
TARİHİ DEĞERLER KORUNARAK TEKNOLOJİDEN FAYDALANILACAK
Kırşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan proje ile tarihi değerlerin alanda korunacağını anlatan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, "Tarihte ilk defa Katip Çelebi tarafından zikredildiğini duymakta olduğumuz alan üzerinde bir okul ve ibadete de açık olan bir camimiz var. Bildiğimiz tarihte 1950’li yıllarda bölgede kazı çalışmalarının yapılması gerektiğini öğreniyoruz. Höyüğün şehir merkezinde ki konumunu da dikkate alarak bizler, höyükte yapılan kazı çalışmalarının da serğilenebilmesi amacını güderek ’Arkeopark’ çalışmasının projesini hazırlattık. Proje çalışmalarında da ben bizzat yer aldım. Şuan mevcutta yer alan ve okul olan eski lisenin yerine biz kazı alanından çıkartılan parçaların sergilendiği bir sergi holü, satış birimleri, cafe, restoran, açık seminer alanı ve kazı evi atölyelerinden oluşan bir kazı evi, kazının yapıldığı alana bir korugan, dinlenme, piknik ve çocuk oyun alanları, çocuk eğitim alanları,tarih parkı, tematik parklar ve seyir terasları planlamaktayız" dedi.
Yapılan proje ile kültürel değerlerin yaşatılması gerektiği ifade eden Belediye Başkanı Bahçeci, "Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların Kırşehir halkı ile paylaşılması, gençlerimizin ve çocuklarımızın kendi tarihi değerlerini koruması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmalarla kalenin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlanması da hedeflenmektedir" diye konuştu.
OSMANLI SELÇUKLU VE BİZANS DÖNEMİNE AİT ESERLER VAR
Kırşehirliler tarafından ’Kale’ olarak bilinen Kalehöyük’de 2012 ve 2013 yıllarında höyüğün güney ve güney doğusunda yer alan plankarelerde yaklaşık 550 metre karelik alanda kazı çalışmaları gerçekleştirilirken, bu çalışmalar sonucunda höyükte Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Hellenistik dönem tabakalarının varlığı ortaya konuldu. Kalehöyük’de yeni dönem çalışmaları ile yeni açmalarda erken döneme ait buluntulara ulaşılması hedefleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden Kalehöyük’de Tarih Teknoloji İle Buluşacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mart 2015 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kalehöyük’de Tarih Teknoloji İle Buluşacak haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:07
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı