KIRKLARELİ HABERLERİ

“Yeni bir hayata” projesi işbirliği protokolü imzalandı

DHA
06.12.2018 - 12:33 |Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı, Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Kırklareli Yeşilay Şube Müdürlüğü arasında “Yeni Bir Hayata” projesi işbirliği protokolü imzalandı.

Rektörlük Yönetim Kurulu Odası’nda gerçekleşen törende işbirliği protokolünün imzaları; Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Karaman ve Yeşilay Şube Müdürü Öğr. Gör. Vedat Açar tarafından atıldı.

İmzalanan proje kapsamında Üniversitenin Akademik Personeli, Yeşilay Kırklareli Şubesi gönüllüleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kırklareli İl Müdürlüğü bağımlılıkla mücadelede uzman kadrosu; Kırklareli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde denetimli serbestlik altında bulunan yükümlülere, bağımlılık yapıcı maddelerden uzaklaşma konularında çeşitli faaliyetler yürütecek.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, toplumun refahını ve bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik olarak yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin bir yenisini daha imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Topluma, çevreye, doğaya ve devlete katkı sağlayan bir yaklaşımla bugünden daha iyi bir gelecek yaratma umuduyla sosyal sorumluluk projelerinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Şengörür şöyle konuştu: “Gerçekleştireceğimiz proje ile Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerin madde bağımlılığından kurtulmalarını, sağlıklı bir yaşam düzeni kurmalarını ve hayata yeniden sımsıkı sarılmalarını amaçlamaktayız. Bu kapsamda bu bireylerimizin bağımlılık yapıcı maddelerden uzaklaşmaları hususunda bir dizi seminer ve eğitim faaliyetleri düzenleyeceğiz. 2 yılda toplam 18 sosyal sorumluluk projesi faaliyete geçirdik. Bu projelerin önemli bir kısmı tamamlandı. Kırklareli Üniversitesi olarak ilimize ve toplumumuza faydalı olmak, birlik ve beraberliğin önemini artırmak için bu ve bundan önceki projelerde olduğu gibi başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler yürütmeye, toplumun her kesimine destek vermeye ve bu doğrultuda adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle; Cumhuriyet Başsavcısı  GökhanKapağan’a Denetimli Serbestlik Müdürü  Emin Özel’e, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Mehmet Karaman’a, Yeşilay Şube Müdürü Öğr. Gör. Vedat Açar’ave projede emeği geçen herkese desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, projemizin hayırlı olmasını ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyorum”

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, törende yaptığı konuşmada, denetimli serbestlik kapsamındaki yükümlülerin uyuşturucu konusundaki takibini yapmak amacıyla “Yeni Bir Hayata” projesini Rektörlüğümüz, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Yeşilay Şube Müdürlüğünün katkıları ile gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Kapağansözlerini “Elimizden gelen tüm gayreti göstermeye hazırız. Sizlerin de desteğiyle başarılı bir proje olacağına inanıyorum” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Karaman konuşmasında, bağımlılıkla mücadelenin önemli bir konu olduğuna vurgu yaptı. Bağımlılıkla mücadele kapsamında olan “Yeni Bir Hayata” projesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü için çok değerli olduğunu dile getiren Karaman, bu vesileyle Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür’e,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve şahsı adına projelerde kendilerine yer verdiği için teşekkür etti.

Yeşilay Şube Müdürü Öğr. Gör. Vedat Açar ise, Yeşilay’ın faaliyet alanlarından bahsederek dünya genelinde yılda 207 bin inanın uyuşturucu madde kullanımı dolayısıyla hayatını kaybettiğine dikkat çekti. 2017 yılında yayımlanan raporlara göre 250 milyon insanın hayatında bir kez uyuşturucu madde kullandığını ifade eden AÇAR, Ülkemizde alkol ve tütün dışındaki yasadışı maddeleri kullanım (bir kere de olsa denemiş olma) oranının yüzde 2,7 olduğunu söyledi.

“Kırklareli’de maalesef ülkemiz ortalamalarının üzerinde bir madde kullanım oranı vardır.” diyerek sözlerine devam eden Açar şunları söyledi:  “Kartal Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin uyuşturucu kullanımından yargılanan kişileri adli kontrol şartıyla Yeşilay Danışmanlık Merkezi YEDAM’a yönlendirme kararı, projemizin fikir kaynağı oldu. Kırklareli’nde, AMATEM, ÇAMATEM, YEDAM yok, Psikiyatri uzman sayısı az ve buna rağmen hasta sayısı çok fazla. Dolayısıyla gerçekleştirilecek olan proje ile madde kullan bireyler ile ailelerinin tedavileri takip edilerek topluma reentegrasyonunu sağlanacak. Bu kapsamda ilimizin duyarlı yöneticileri sayesinde imkânlar dâhilinde bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla bugün bu işbirliği hayata geçiriliyor”

5 Aralık 2019 tarihine kadar uygulanacak olan proje, Kırklareli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerin madde bağımlılığından kurtulmalarına katkı sağlayacak.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde “Yeni bir hayata” projesi işbirliği protokolü imzalandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2021, Salı
 • İmsak
  06:53
 • Güneş
  08:22
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:01
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı