KIRKLARELİ HABERLERİ

Rektör Şengörür: Yaptığımız her karşılıksız iyiliğin bir gün mutlaka geri döneceğine inanıyorum

DHA
12.12.2018 - 11:56 |Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi Sosyal Hizmetler Kulübü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “İşaret Dili ile Tanışma ve Tanıtma Semineri” II. Merkezi Derslikler Binası I No’lu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Seminere Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Karaman, Üniversitenin akademik personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program, Sosyal Hizmetler Kulübü’nün kuruluşundan bu yana yapmış olduğu çalışmalardan oluşan video gösteriminin ardından açılış konuşmaları ile devam etti.Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörürkonuşmasında yapılan etkinlik çerçevesinde değerlendirildiğinde Sosyal Hizmetler Kulübü’nün toplum açısından çok değerli çalışmalar yaptığını dile getirdi. Üniversitelerin temel görevlerinden birimin topluma dokunmak olduğunu belirten Prof. Dr. Şengörür, topluma dokunduğumuz sürece huzuru bulanacağını söyledi. Şengörürkonuşmasına şu sözlerle devam etti:  “Eğitim hayatınız boyunca sizlere bilimsel anlamda çok iyi eğitim vereceğimize dair şüpheniz olmasın. Lakin eğitiminizin yanı sıra burada yaşadığınız süre boyunca topluma ne kadar destek olursanız ve bizler size ne kadar iyi yol gösterirsek sizler o kadar başarılı olursunuz. Sosyal sorumluluk projeleri ile üniversitemizin gerçek yerini bulacağını düşünüyorum. Bugüne kadar 19 tane sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Gerçekleştirilen projeler bağlamında devlet üniversiteleri arasında ilk sıralarda olduğumuzu düşünüyorum. Yaptığımız her iyilik muhakkak ki bizlere bir gün geri dönecek. Bu çerçevede sosyal sorumluluk projelerimizin sizler için önemli bir fırsat olduğu inancındayım.”

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, “Sözün gücü ya da özün gücü hangisi daha güçlüdür diye sorsam zannederim ki özün gücü daha güçlüdür” diyerek başladığı konuşmasında insanın dil yoluyla bazen kendisini yanlış ifade edebileceğini ancak işaretlerin insanı daima doğruya yönlendirdiğini söyledi. Konuşmasında Kur’an-ı Kerim ayetlerinden örnekler veren Demirtaş, “İşaret dili bizim özümüzdür. Bizleri bir araya getiren yoksunluklardır. Eğer istimal halinde olsaydık ve kimse kimseye muhtaç olmasaydı biz bugün buraya gelmezdik. İşaret dünyasının ve engeller konusunun bir ibadet olduğunu düşünüyorum. Toplumsal anlamda düşündüğümüzde bir araya gelerek insanlığımızı fark ediyoruz. Dolayısıyla bugün burada gerçekten özel bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Karaman, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak tüm öğrenci kulüplerini desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. “Sizlerin farkındalığını arttırmak için buradayız.” diyen Karaman  şunları söyledi: “Yarın başımıza ne geleceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Bakanlığımız sosyal hayatta mağdur olanların daima yanında. Biz bunun için sizlerin toplumsal hayata yapacağı her dokunuşu destekliyoruz. Bütün kulüp çalışmalarında ve projelerde kapımız sizlere her zaman açık. Bu bağlamda kulüplerin tek yapması gereken doğru adım atmasını bilmek. Sizler sosyal faaliyetlere çok büyük destek veren bir Rektörünüz olduğu için çok şanslısınız. Çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Bülent Şengrür’e teşekkürlerimi sunuyorum.”

İl Müftülüğünde Görevli Engelli Hizmetleri Koordinatörü Hüseyin Özkan, engelliler ile ilgili son 10 yılda gerek istihdam gerek sosyal hizmet gerekse farkındalık konusunda olsun önemli bir yol kat edildiğini ifade etti. Engellilerin de her alanda var olduğuna dikkat çeken Özkan, “Bir engelli olarak sizlerden beklentim bizleri farklı görmeyin. Unutmayın ki her engelli her şeyi yapamayabilir ama daima bir şansı hak eder" dedi.

Sosyal Hizmet Kulübü Başkanı Erman Cianise, Sosyal Hizmetler Kulübü olarak bir buçuk yıldır çocuk, engelli, yaşlı ve toplumun dezavantajlı olarak sayılabilecek kesimlerine yönelik etkinlikler düzenlediklerini dile getirdi. Ciankonuşmasının sonunda Üniversite öğrencileri öncülüğünde toplumun kanayan yaraları olan aile içi şiddet, kadına şiddet, çocuk istismarı, madde bağımlılığı gibi konularda faaliyetler düzenlediklerini ve düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

Açılış konuşmalarının akabinde Sağlık Bakanlığı’nın işaret dili farkındalığı video gösterisi, İl Müftülüğünde görev yapan personel ile Sosyal Hizmetler Kulübü Yönetim Kurulu’nun işaret dili sunumuyla izlendi.Programda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde İşaret Dili Tercümanı olarak görevli Yasemin Öztürk,  işaret dilini tanıma ve tanıtma konulu bir sunum yaptı.

Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde Şube Müdürü Ali Şefik Deniz, “Gün Işığı” şiirini okudu. İl Müftülüğünde görevli Esra Kılıç Ertopda “Sev Kardeşim” şarkısını işaret diliyle sundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Rektör Şengörür: Yaptığımız her karşılıksız iyiliğin bir gün mutlaka geri döneceğine inanıyorum haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2022, Çarşamba
 • İmsak
  03:51
 • Güneş
  05:42
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:10
 • Akşam
  20:33
 • Yatsı
  22:16
Sayfa Başı