KIRKLARELİ HABERLERİ

Prof. Dr. Balcı: Yabancılara Türkçe öğretim konusunda Avrupa’da Latince, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce birçok eser yazıldı

DHA
29.11.2018 - 13:09 |Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen konferansta konuşan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Prof.Dr. Mustafa Balcı “Yabancılara Türkçe öğretim konusunda Avrupa’da Latince,İtalyanca,Fransızca ve özellikle İngilizce  birçok eserin yazıldığını belirtti.

“Geçmişten Geleceğe Yabancılara Türkçe Eğitimi ”konulu konferans  II. Merkezi Derslikler Binası 1 No’lu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansı; Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yakup Yılmaz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ali Kurt , Üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler ilgiyle dinledi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Balcı, yabancılara Türkçe öğretiminin tarihi gelişimine değinerek, Kaşgarlı Mahmud’unDîvânüLugati't-Türk adlı eseri ile CodexComanicus adlı eserlerin önemine dikkat çekti.

Yabancılara Türkçe öğretimi konusunda Avrupa’da Latince, İtalyanca, Fransızca ve özellikle İngilizce birçok eserin yazıldığını belirten Prof. Dr. Mustafa Balcı,, Avrupalıların özellikle ticarî amaçlar başta olmak üzere askerî, siyasî ve dinî birtakım amaçlarla da bu eserleri kaleme aldığını ifade etti.

Osmanlılar döneminde devşirme ocaklarında çok gelişmiş bir Türkçe öğretim sistemi bulunduğunu, Tanzimat döneminde de özellikle azınlık okullarında Türkçe öğretimi üzerine birçok ders kitabının yazıldığını ifade eden Balcı, günümüzde yabancılara Türkçe öğretimi üzerine yazılmış ders kitapları ve sözlüklerin eksikliğinden bahsederken, özellikle Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının yabancılara Türkçe öğretimi alanında birçok işte çalışabileceğini ve bu eksikliklerin giderilmesine katkı sağlayabileceğine vurgu yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof. Dr. Balcı: Yabancılara Türkçe öğretim konusunda Avrupa’da Latince, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce birçok eser yazıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Eylül 2021, Cuma
 • İmsak
  05:27
 • Güneş
  06:53
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:13
 • Yatsı
  20:34
Sayfa Başı