KIRKLARELİ HABERLERİ

Lüleburgaz Belediyesi'nin 'bisiklet taksi' projesine büyük ilgi

DHA
05.02.2020 - 19:02 |Son Güncelleme :
DHA

KIRKLARELİ, (DHA)- KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz İlçe Belediyesi, 2017 yılında hayata geçirdiği 'bisiklet taksi' projesiyle katıldığı Ankara'daki 'İklim değişikliği alanında ortak çabaların destelenmesi' konulu konferansta ilgi odağı oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla yürütülen 'İklim değişikliği alanında ortak çabaların destelenmesi projesi' kapanış konferansı, bugün Ankara'da gerçekleştirildi. Konferansta, Lüleburgaz Belediyesi'nce 2017 yılında 'İklim değişikliğine karşı bisikletlerimizle mücadele ediyoruz' projesi kapsamında hayata geçirilen bisiklet taksiler yoğun ilgi gördü. 
Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kaya Atay, "Lüleburgaz Belediyesi olarak yerelden başlayarak küresel sorunlara çözümler üretmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 2016 yılından itibaren her yılı temalı yıl olarak kutluyoruz. Küresel iklim değişikliği ile mücadele için güvenilir, temiz çevreye uygun, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanımını teşvik etmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için 2017 yılını 'bisiklet yılı' ilan ettik. Her yıl belirlenen temalar kapsamında belediyemizce çeşitli projeler ve etkinlikler gerçekleştirilmektedir. 2017 yılında da küresel iklim değişikliğine karşı, karbon ayak izini azaltmak için kent içinde bisiklet taksi uygulamasını hayata geçirdik" dedi.  
'BİSİKLET TAKSİLER, SEFERLERİNİ ÜCRETSİZ SÜRDÜRÜYOR'
Projenin genel amacının Lüleburgaz'da bisiklet kullanımını artırarak, karbon salınımını azaltmak olduğunu ifade eden Atay, "Projenin özel amaçları ise pilot uygulama başlatmak amacıyla bisiklet taksi alınması, Lüleburgaz halkına bisiklet eğitimi verilmesi, karbon ayak izi ölçümü yapılması, Lüleburgaz halkını karbon salınımı, yenilenebilir enerji kaynakları ve çevresel sorunlarla ilgili bilinçlendirmektir. Bu kapsamda Lüleburgaz Belediyesi'nce, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın (IPA) Türkiye'de, 'iklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi hibe programı' kapsamında uygulamaya konulan bisiklet taksiler, Lüleburgaz'da seferlerini ücretsiz sürdürüyor" diye konuştu.  

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Lüleburgaz Belediyesi'nin 'bisiklet taksi' projesine büyük ilgi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Şubat 2020 tarihinde saat 19 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lüleburgaz Belediyesi'nin 'bisiklet taksi' projesine büyük ilgi haberi güncellenecektir.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:09
 • Güneş
  05:53
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:07
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  21:59
Sayfa Başı