KIRKLARELİ HABERLERİ

Bağımlılıkla mücadele gönüllüsü öğrenciler sertifikalarını aldı

DHA
08.12.2018 - 12:14 |Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Şubesi’nce yürütülen bağımlılıklarla mücadele konulu sosyal sorumluluk projesinde görev alan gönüllü öğrenciler, Kırklareli Öğretmenevi'nde düzenlenen kahvaltı etkinliğinin ardından düzenlenen törende sertifikalarını aldı.

Törene; Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kırklareli Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Karaman, İl Milli Eğitim Müdürü Cahit Akın, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İlknur Metin Akten, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Şubesi Başkanı Vedat Açar, Üniversite akademisyenleri ve projede görev alan gönüllü öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmetin üniversitelerin en önemli görevleri olduğunu söyledi. Üniversitenin akademisyen ve öğrencilerinin insanlara ve topluma yararlı çalışmalar yapmalarına büyük önem verdiklerini ifade eden Şengörür, gönüllülük esasına dayanan projede Üniversite öğrencilerinin 2015 -2016 Eğitim-Öğretim yılından bu yana son 3 yılda 12 bin 205 öğrenciye  akran eğitimi verdiğini belirtti. Şengörür,“Bunun ne kadar ciddi bir rakam olduğunu 104 üniversite içerisinde ilk sırada yer almamızla anlamamız mümkündür. Üniversite olarak biz bu sonuçla iftihar ediyoruz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Şubesi Başkanı Vedat Açar ise, Üniversitenin  Genç Yeşilay Kulübüne üye öğrencileri onurlandırmak ve bundan sonraki çalışmalarda da onlara destek olmak bağlamında etkinliğin organize edildiğini belirterek proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Proje çerçevesinde Üniversite öğrencilerine; madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadele kapsamında uygun bilgilendirme, eğitim ve hizmetlerinin verilmesi, farkındalığının artırılması ve bu sayede bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı düzeyindeki artışın önlenerek etkin bir mücadele yapılmasını sağlamak amacıyla; 2015 -2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Kırklareli Yeşilay il Müdürlüğü ile akran eğitimi yoluyla öğrencilere yönelik eğitim faaliyetleri yürütüldü.

Yeşilay Şube Müdürlüğü ile yapılan protokol gereğince 13.05.2015 tarihinde Üniversitenin bünyesinde Genç Yeşilay Kulübü kuruldu. Üye olan öğrenciler İstanbul’daki Yeşilay Genel Merkezinde akran eğitimleri için donanımlı hale getirildi. Ayrıca, Sağlık Yüksekokulu’ndan Öğretim Görevlileri Neşe Alparslan ve Hülya Arıkan, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Öğretim Görevlileri Ali Karakoç ve Vedat Acar (Yeşilay İl Müdürü) Sağlık Yüksekokulunda öğrenim gören gönüllü öğrencilere eğitim verdi. Bu tarihten itibaren hem Genç Yeşilay gönüllüsü öğrenciler hem de Sağlık Yüksekokulu gönüllü öğrencileri eğitim-öğretim yılı başında fakülte ve yüksekokulların birinci sınıflarında okuyan öğrencilere öğrenim gördüğü sınıflara girerek yüz yüze eğitimler verdi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bağımlılıkla mücadele gönüllüsü öğrenciler sertifikalarını aldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:53
 • Güneş
  08:23
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:48
Sayfa Başı