KİLİS HABERLERİ

'Kilis Kazası-Halep Vilayet Salnameleri' kitabı tanıtıldı

DHA
12.02.2021 - 14:36 |Son Güncelleme :
DHA

'Kilis Kazası-Halep Vilayet Salnameleri' kitabı tanıtıldı

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA) - KİLİS 7 Aralık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafından yazılan 'Kilis Kazası-Halep Vilayet Salnameleri' adlı kitabın tanıtımı yapıldı.
Kilis Belediyesinde gerçekleştirilen tanıtıma; Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, baştan yardımcıları ile davetliler katıldı. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Servet Ramazan, kitapta Kilis’in 1867-1908 yıllarına ait bilgilerin yer aldığını belirterek, "Kilis Belediyesi olarak memleketimizin köklü tarihini önemsiyoruz. Bu kitabın her bir sayfasında bu tarihi dokuyu hissedebileceğinize eminim" dedi.
Kitabın yazarı Prof. Dr. Bilgehan Pamuk ise eserinde Kilis'in demografik yapısı, nüfus yapısı, idari üniteleri, yöneticilerini, şehrin dinamiklerinin nasıl olduğu gibi bilgilerin ortaya çıkarıldığını belirterek, "9 bin 800 sayfalık bir tarama yapıldı. Osmanlı arşivlerine girilerek, tarihi vesikalar çıkarıldı. Osmanlıcaya ilgi duyanlar içinde aslı ile birlikte çevirileri de hazırlandı. Yaklaşık 440’a yakın köyü olan, 70 bin nüfuslu bir kazayı konuşuyoruz. Halep vilayeti içerisinde Kilis dikkat çeken hususlardan birisidir. Kilis’in sınırlarının 1’inci dünya savaşından sonra nasıl değiştiğinin bir göstergesidir. Eğitim öğretim hayıtını ele aldık. Eğitim öğretimin nasıl değişikliklere uğradığını tespit etti. Medreselerin yerine daha modern okulların, rüştiyeler gibi açıldığını gördük. Öğrenci, öğretmen sayılarını personellerine ulaştık. Kazanın yöneticileri, belediye başkanları, kaymakamları, meclis üyelerini bunlar hakkında da detayla bir çalışma yaptık” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden 'Kilis Kazası-Halep Vilayet Salnameleri' kitabı tanıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Şubat 2021 tarihinde saat 14 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Kilis Kazası-Halep Vilayet Salnameleri' kitabı tanıtıldı haberi güncellenecektir.

KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ

15 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:26
 • Güneş
  05:51
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:31
Sayfa Başı