KAYSERİ HABERLERİ

KTO Başkanı Gülsoy, TİM’in ihracat rakamlarını değerlendirdi

DHA
01.04.2021 - 16:22 |Son Güncelleme :
DHA

KTO Başkanı Gülsoy, TİM’in ihracat rakamlarını değerlendirdi

KAYSERİ,(DHA)- KAYSERİ Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri’de Mart ayında ihracatın, geçen yıla oranla yüzde 64.40 arttığını belirten Başkan Gülsoy, “Ülke genelindeki artış oranını değerlendirdiğimizde, ilimizin ihracat artış oranının çok daha yüksek seviyelerde olması gurur vericidir” dedi.
TİM’in Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “TİM verilerine göre 2020 yılı için Kayseri İhracat rakamları Mart Ayı 156 milyon 181 bin dolar iken 2021 yılı Mart ayında  256 milyon 777 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 64.40 oranında gerçekleşmiştir. Kayseri Serbest Bölgemiz Mart ayında 48 milyon 787 bin dolar ihracat yapmıştır. Kayseri’nin ihracatı toplam olarak 305 milyon 565 bin dolara çıkmış ve 2021 yılı dönemi döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak olmuştur.  Ayrıca, Birleşik Krallık, Almanya,  ABD ve İtalya gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır. Ülke genelindeki artış oranını değerlendirdiğimizde, ilimizin ihracat artış oranının çok daha yüksek seviyelerde olması gurur vericidir” diye konuştu.
2021 yılındaki olumlu gidişattan mutlu olduklarını belirten Gülsoy, “Tüm dünyayı sarsan Kovid-19 salgınında yeni dalga ve vaka artışları tedirginliğe sebep olduğu bu dönemde ihracat rakamlarımız rekorlar kırıyor. Aşılama çalışmalarının hızla artmasıyla birlikte 2021 yılına daha pozitif bakıyoruz. Pandemi ekonomi ve iş dünyamızı derinden etkilese de tüm olumsuzluklara rağmen dış ticarette oldukça olumlu bir tabloya sahibiz. Mart ayı ihracat rakamlarını incelediğimizde ülkemiz 18 milyar 985 milyon dolar ihracat yaparak geçtiğimiz yıl mart ayına kıyasla yüzde 42,2 artış sağlamıştır. Bu, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır. Bu ihracatçılarımızın bir zaferidir. Küresel ekonomideki daralmaya rağmen şükürler olsun ki gerek büyüme gerekse de ihracatımızda olumlu gidişat, bize umut ve güç vermektedir” ifadelerini kullandı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden KTO Başkanı Gülsoy, TİM’in ihracat rakamlarını değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2021 tarihinde saat 16 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KTO Başkanı Gülsoy, TİM’in ihracat rakamlarını değerlendirdi haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:19
 • Güneş
  05:48
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:26
 • Yatsı
  20:49
Sayfa Başı