KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Alevi Derneği Başkanı: Kapatılan dernekler çakma

DHA
24.07.2016 - 14:12 |Son Güncelleme :
DHA

Cafer ZENGİN/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Vakfı Başkanı Sadık Genç, Olağanüstü Hal'in kabul edilmesi ardından yayımlanan kanun hükmündeki kararname ile kapatılan ve adlarında 'Alevi' geçen dernekleri 'çakma' olarak nitelendirdi. Genç, "O dernekler Alevi çalıştayları sırasında kurulmuş, bizimle alakası olmayan çakma derneklerdir. Bugün öğreniyoruz ki bu çakma dernekler, FETÖ/ PDY örgütü tarafından kurulmuş ve bazı yol düşkünü Alevi kökenliler de buna alet olmuşlar'' dedi.OHAL sonrası OHAL uygulamasında dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan ilk kanun hükmündeki kararname kapsamında 35 sağlık kurum ve kuruluşu, 1043 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, 1229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyonla 15 vakıf yüksek öğretim kurumu kapatıldı. Kapatılan dernekler arasında 13 Alevi derneği de yer aldı. Bu konuda açıklama yapan Kayseri Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Vakfı Başkanı Sadık Genç, Ankara’daki Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) başkanlar kurulu toplantısı sonrasında bu konuda çok telefon aldığını belirterek, “Kapatılan derneklerin bizimle ilgisi yok. Bu dernekler, Alevi çalıştayları sırasında kurulan çakma derneklerdir” ifadesini kullandı.
"O GÜNLERDE DE UYARDIK"
Bazı Alevi kökenlilerin FETÖ/PYD örgütü tarafından kurulan bu derneklere alet olduklarını ifade eden Genç, şunları söyledi:
"Ankara'da ABF Başkanlar Kurulu toplantısındayken ve döndükten sonra çok sayıda telefon aldım. Arayanlar, adlarında ' Hacı Bektaşi Veli' ya da başka şekilde 'Alevi' geçen derneklerin kapatıldığını söyleyerek bizimle ilgili olup olmadığını soruyorlar. Bu dernekler Alevi Çözüm Sürecin'de yapılan çalıştaylar sırasında kurulan çakma derneklerdir. Bugün öğreniyoruz ki bu çakma dernekler FETÖ/ PDY örgütü tarafından kurulmuş ve bazı yol düşkünü Alevi kökenliler de buna alet olmuşlardır. Gerçek Alevi kurum yöneticileri, o zaman da bunun yanlış olduğunu, Alevi sorununun hiçbir inanç hizmeti yürütmeyen cemevi bile olmayan çakma derneklerle yapılan çalışmalarla çözülemeyeceğini söylemişlerdir. Bugün bunun ne kadar doğru olduğu anlaşılmıştır."
"HİÇBİR ALEVİ, ASKERİ VEYA SİVİL DARBEYİ DESTEKLEMEZ"
Açıklamasında, "Hiçbir Alevi, askeri veya sivil darbeyi desteklemez. Darbelerden en büyük zararı her zaman Aleviler görmüştür"ifadelerini de kullanan Genç, "“Her darbeden sonra ülkemizin 30 yıl geriye gittiği bir gerçektir. Yakın tarihte yaşadığımız 12 Eylül darbesi bunun en büyük ispatıdır. Sonuç olarak derneğimiz halka ve Hakk'a hizmet yolunda faaliyetlerine devam etmektedir. Kapatılan çakma derneklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" diye konuştu.
İŞTE KAPATILAN O DERNEKLER
Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası ilk kanun hükmündeki kararname ile kapatılan söz konusu dernek ve vakıflar ise şu şekilde:
Sivas Ufuk Alevi Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği, Malatya Şahı Merdan Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Mersin Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği, Ankara Hacı Bektaş Veli Eğitim Kültür, Sağlık ve Araştırma Vakfı, İstanbul Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu, İstanbul Arifler Alevi Bektaşi Derneği, Bursa Haydariye Alevi Bektaşi Derneği, Nefes Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği, Gaziantep Kırklar Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği, İstanbul Anadolu Alevi Derneği, İstanbul Canlar Alevi Bektaşi Derneği, İstanbul Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği, İzmir Semah Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri Alevi Derneği Başkanı: Kapatılan dernekler çakma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2016 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri Alevi Derneği Başkanı: Kapatılan dernekler çakma haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

27 Mayıs 2022, Cuma
 • İmsak
  03:26
 • Güneş
  05:11
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:36
Sayfa Başı