KAYSERİ HABERLERİ

'Covid-19 daha ileri belirti, bulgu ve hasarlarla seyreden bir hastalık'

DHA
07.09.2020 - 16:06 |Son Güncelleme :
DHA

'Covid-19 daha ileri belirti, bulgu ve hasarlarla seyreden bir hastalık'

Selma KARA/KAYSERİ, (DHA) - KAYSERİ Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. İlhan Şahin, "Bugün çok iyi biliyoruz ki, Covid-19'un grip hastalığı ile benzerlikleri olmakla birlikte daha ileri belirti, bulgu ve hasarlarla seyreden bir hastalık" dedi.
Kayseri Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. İlhan Şahin, DHA'ya yaptığı açıklamada, semptomlardaki bazı benzerliklerden dolayı koronavirüs ve grip arasında karşılaştırma yapıldığını belirtti. Şahin, bu tür karşılaştırmaların hastalığın hafife alınmasına neden olduğunu söyleyerek, Covid-19 ile grip semptomlarının birbiriyle aynı olmadığına dikkat çekti. Şahin, "Hastalık ülkemize gelmeden önce de tüm dünyada hastalığın gribe benzerliğinden bahsediliyordu. Grip sonucu ölümlerle Covid-19 sonucu ölüm oranları karşılaştırılıp rakamlar hafife de alınabiliyordu. Ama bugün çok iyi biliyoruz ki, Covid-19'un grip hastalığı ile benzerlikleri olmakla birlikte daha ileri belirti, bulgu ve hasarlarla seyreden bir hastalık. Grip hastalığında olup, Covid-19'da da olan ateş, eklem ve kas ağrıları gibi belirtiler var. Ancak Covid-19'da farklı olarak tipik bir üst solunum yolu enfeksiyonunda gördüğümüz burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık gibi şikayetler çok fazla olmuyor ya da hastaların çok az bir kısmında oluyor. İki hastalığın ortak ilk belirtisi boğaz ağrısı olabilir" dedi.
'GRİP GİBİ HAFİFE ALINMAMALI'
Covid-19'un griple karşılaştırılarak hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Bu hastalığın sistemik bir iltihabi hastalık olduğu düşünülüyor. Yani sadece üst ve alt hava yolunu tutan bir hastalık değil, damar sistemine kadar tutan, bir çok organı ilgilendiren bir hastalık olduğu biliniyor. O yüzden griple karıştırılmaması gerekir. Grip bizde biraz küçümsenir, hafife alınır. Bu hastalık kesinlikle hafife alınacak bir hastalık değil" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden 'Covid-19 daha ileri belirti, bulgu ve hasarlarla seyreden bir hastalık' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2020 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Covid-19 daha ileri belirti, bulgu ve hasarlarla seyreden bir hastalık' haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

07 Eylül 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:41
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı