KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Expo, 63 türde 60 bin 770 ağaç ve bitkiyle 2 milyon kişiyi ağırlayacak

DHA
15.12.2020 - 15:39 |Son Güncelleme :
DHA

Expo, 63 türde 60 bin 770 ağaç ve bitkiyle 2 milyon kişiyi ağırlayacak

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ'ın Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Expo 2023 için tüm hazırlıkların aralıksız devam ettiğini belirterek, "747 bin metrekarelik alanda 5 bin 190'ı ağaç olmak üzere toplam 63 türde 60 bin 770 ağaç çalı ve bitkiden oluşacak Expo'ya de 2 milyonun üzerinde bir ziyaretçinin gelmesini sağlayarak Kahramanmaraş’ımızı bir üst lige taşımak için bir marka şehir yapmak için gayret edeceğiz" dedi.

Expo 2023 2'nci Danışma Kurulu Toplantısı; Kahramanmaraş Valisi Başkanlığı'nda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Expo İdari Binası'nda gerçekleşen toplantıda ev sahibi Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, bugüne kadar yapılan ve bunda sonraki yapılacak çalışmalar hakkında bir sunum yaptı.

Toplantının ardından danışma kurulu üyeleri Expo alanına zeytin ağacı dikip değerlendirmelerde bulundu. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, çalışmaların sorunsuz devam etiğini ve bundan sonraki çalışmalar için istişareler yaptıklarını söyledi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise Expo 2023'ün şehrin tanıtımına çok büyük katkı sunacağını belirterek, "Belediye başkanları olarak koordinasyon içerisinde bu bölgede, Expo'nun çevresinde çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Ayrıca burayı tamamlayan Kılavuzlu Millet Bahçemizin TOKİ tarafından ihalesi yapıldıktan sonra yer teslimi yapılarak işe başlandı" dedi.

“EXPO’YU BİR YAŞAM MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Expo'yu alan ilk ilçe belediyesi olan Onikişubat Belediye Başkanı Henefi Mahçiçek ise 2018'te Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği AIPH Genel Kurulu'nun oy birliği ile onaylamasının ardından çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Mahçiçek, şöyle devam etti:

"Bu alanda uluslararası projelerin önemli bir kısmına gittik ve gezdik. Onlardan daha iyisini daha güzelini daha süreli olarak yani sadece Expo dönemiyle yetinmeyerek buranın bir yaşam alanı haline dönüştürülebilmesi bakımından içine ne tür projeler yerleştirmemiz gerektiğini ciddi araştırmalar yaparak ortaya koyduk. Sadece 6 buçuk aylık Expo dönemiyle yetinerek bu kadar kaynağı harcamamız çok doğru olmazdı. Burayı bir yaşam alanı haline getirmemiz gerekiyordu. Bunun için projenin içerisine 70 dönüm havuz yaptık. Bu havuzun arıtmasını uluslararası düzeyde arıtma sisteminin kurulmasını sağladık. Yönetim binasını yaptık ve projenin içerisine uğur böceği ve kelebek müzesi koyduk. İnşallah yakın bir zamanda kongre merkezimizin de temelini atacağız. Kongre merkezimizde uluslararası toplantılar düzenleyebileceğiz. Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde fuar düzenlemeleri yapabileceğiz."

"KAHRAMANMARAŞ’IMIZI MARKA ŞEHİR YAPMAK İÇİN GAYRET EDECEĞİZ"

Expo alanına nikah sarayı, müze, kütüphane, kafeterya ve eğlence alanları yapacaklarını da kaydeden Hanefi Mahçiçek, "Tüm bunları ve daha fazlasının da olacağı 747 bin metrekarelik rekreasyon alanın içerisinde binlerce bitki türü olacak. 35 türde 5 bin 190 ağaç-ağaççık, 23 türde 34 bin 146 çalı ve yer örtücü, 5 türde 21 bin 434 otsu bitki olmak üzere ile toplamda 63 türde 60 bin 770 ağaç ve bitki dikilip yerleştirilecek. Yani burası bir yaşam merkezi haline dönüşecek. Sadece Expo dönemiyle yetinmeyeceğiz. Expo ile ilgili alanı millet bahçesine dönüştüreceğiz. Böylelikle de 2 milyonun üzerinde bir ziyaretçinin gelmesini sağlayarak Kahramanmaraş’ımızı bir üst lige taşımak için bir marka şehir yapmak için gayret edeceğiz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Expo, 63 türde 60 bin 770 ağaç ve bitkiyle 2 milyon kişiyi ağırlayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Aralık 2020 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Expo, 63 türde 60 bin 770 ağaç ve bitkiyle 2 milyon kişiyi ağırlayacak haberi güncellenecektir.

KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı