İZMİR HABERLERİ

Vertigo başka bir hastalığın nedeni olabilir

Hürriyet Haber
30.08.2021 - 21:58 |Son Güncelleme :

Vertigonun bir hastalık olmaktan ziyade birçok hastalıkta meydana gelen bir semptom, yani belirti olabileceğini kaydeden Ekol Balçova Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Haşim Aydın, vertigoya neden olan hastalıkların genel olarak santral (merkezi sinir sistemi ile ilgili) ve periferik (iç kulaktaki denge organları ile ilgili) olarak sınıflandırıldığını kaydetti.

Hürriyet Haber

 Bunların dışında tansiyon problemleri, kalp ritim düzensizlikleri, kansızlık, vitamin eksiklikleri, tiroid hormon bozuklukları gibi sistemik hastalıkların ve psikojenik durumların da vertigoya neden olabileceğini vurguladı. Aydın, şu bilgileri verdi: - Santral Vertigo: Santral, yani merkezi sinir sistemiyle ilgili olan vertigo, beyin-beyincik-beyin sapı hastalıklarından kaynaklanır. Bu bölgelerde meydana gelen kanama, damar tıkanması, multipl skleroz (MS) hastalığı, tümörler, migren hastalığı gibi durumlar sebep olur. Baş dönmesi, bilinç kaybı, konuşma bozukluğu gibi belirtiler eşlik eder. - Periferik Vertigo: İç kulaktaki denge kanallarının bozukluklarında veya burdan kaynaklanan sinyallerin denge siniriyle iletilmesi sırasında ortaya çıkan baş dönmeleridir. Vertigo sebeplerinin büyük çoğunluğu bu gruptadır. - Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Tüm baş dönmesi-vertigo nedenleri içerisinde en sık görülen sebeptir. Başımızı sabit tuttuğumuzda baş dönmesi hızlı biçimde azalır-geçer. - Meniere Hastalığı: Çevremizdeki sesleri işitirken kulak zarına çarparak orta kulak kemikçikleri ile iç kulağa aktarılan sesler iç kulakta var olan sıvıyı dalgalandırır. Bu sıvının arttığı durumlara endolanfatik hidrops denir ve meniere hastalığına neden olur. Hastanın durumuna göre kısa veya uzun süreli ilaç tedavileri, bazen orta kulağa ilaç enjeksiyonları uygulanır. Buna rağmen rahatlama sağlanamayan hastalarda bazı ameliyatlar yapılabilir. - Vestibüler Nörit (Nöronit): İç kulakta oluşan sinyalleri beynimize taşıyan denge sinirinin etkilendiği durumlarda meydana gelir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüslerin denge sinirini tutmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Vertigo başka bir hastalığın nedeni olabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı