İZMİR HABERLERİ

Varikosel çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir

Hürriyet Haber
01.03.2021 - 17:22 |Son Güncelleme :

VARİKOSELİN infertilite, yani çocuk sahibi olamamaya neden olabilen bir erkek hastalığı olduğunu belirten Ekol Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Tansu Turgut, “Testislerdeki kirli kanın sağlıklı bir şekilde tahliye edilememesi, bu kirli kanın testisler civarında birikmesinden oluşan bir damar hastalığıdır.

Hürriyet Haber

Toplar damarların içinde kirli kan birikmesiyle o bölgede atılması gereken toksinler, zararlı maddeler atılamamış olur ve bu durum testislerin sağlığına zarar verir” dedi. Kısırlığın çok farklı nedenleri olduğunu ifade eden Turgut, erkeklerde varikoselin bu nedenlerin başında geldiğini söyledi. Varikoselin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Turgut, erişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 20’sinde varikosel görülebildiğini kaydetti. İnfertilite sebebiyle başvuran erkeklerin yaklaşık yüzde 35-40’ında varikosel saptandığını da vurgulayan Turgut, sekonder infertilite, yani daha önce çocuğu olmuş, ancak şu anda yeniden çocuk sahibi olamayanlarda ise varikosel oranının yüzde 60’a çıktığını bildirdi.

BELİRGİN BİR NEDENİ YOK

Varikoselin çok belirgin, net bir nedeni olmadığını dile getiren Turgut, “Genellikle anatomik yapıyla ilişkili. Örneğin varikosel yüzde 90 oranında sol tarafta görülür. Bazen de iki taraflı olur. Varikosel olma olasılığını artıran bazı nedenler var. Kilolu olmak (obezite), karın içi basıncı artıran ağır spor yapan kişiler, kronik kabızlığı olanlar, ayakta çok duranlarda daha sık rastlanıyor. Örneğin berber, polis, öğretmen gibi ayakta çok duran kişilerde görülebilir” diye konuştu. Hastalığın bazen herhangi bir şikayet olmadan muayene sırasında saptanabilirken, bazen de testislerde ağrı, testis civarında ele gelen şişlik, damarlarda şişlik ya da çocuk sahibi olamama gibi şikayetlerle ortaya çıktığını belirten Turgut, yürüme, spor ya da cinsel ilişkiden sonra testislerde ağrı yakınması olabileceğini söyledi. En önemli tanı yönteminin fizik muayene olduğunu da ifade eden Turgut, bunun dışında ultrason (skrotal doppler ultrason), spermogram (sperm sayımı) gibi testler uygulandığını bildirdi.

VARİKOSEL AMELİYATLARI

Her hastanın ameliyat olmasına gerek olmadığını dile getiren Turgut, şu bilgileri verdi: “Hastanın beklentisine, şikayetine göre karar vererek doğru tedavi yöntemi belirlenir. Ağır ve zor bir ameliyat değil. Ancak bir damar ameliyatı olduğu için, titiz ve özellikli yapılması gerekiyor. Aksi halde tekrar edebilir. Bu nedenle son yıllarda mikroskobik varikoselektomi yöntemi kullanılmaktadır. Anestezi eşliğinde yapıldığı için hasta ağrı duymaz. Hastalar ameliyat sonrasında 1-2 gün içinde günlük hayatlarına dönebilir. Daha ileri derecede varikosel hastalığı olan (ikinci, üçüncü derecede), testis hacimleri normale yakınsa, kanlarında testosteron, FSH gibi hormon değerleri normalse, erken başvuran ve spermleri çok zarar görmemiş olan hastalar daha çok fayda görür. İnfertilite hastaları ise çok ciddi düzeyde fayda sağlar. Birinci yılın içinde gebelik oranı yüzde 43’tür. İkinci yılda bu oran yüzde 60’a ulaşır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Varikosel çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:03
 • Güneş
  06:30
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:14
Sayfa Başı