İZMİR HABERLERİ

Vali Köşger'den, BM Destekli Mesleki Eğitim Merkezi'nde inceleme

DHA
23.06.2021 - 18:47 |Son Güncelleme :
DHA

Vali Köşger'den, BM Destekli Mesleki Eğitim Merkezi'nde inceleme

İZMİR Valisi Yavuz Selim Köşger ve beraberindeki heyet, Türkiye'nin istihdam ve sosyal uyum temalı ilk projesi İzmir Tekstil Makineleri Operatörlüğü Eğitim ve Uyum Merkezi'ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Merkezden yararlanan Türk vatandaşı ve Suriyeli sığınmacı kursiyerlerle görüşen Vali Köşger, Türkiye'ye gelen herkesin bu toprakların zenginliği olduğunu belip, "Ülkemize her gelen güzel bir renk oluşturmuştur ve bu tablonun güzelleşmesine katkı sağlamıştır. Bizim bugün çok güzel bir kültürümüz varsa, dünyaya önereceğimiz medeniyet teklifimiz varsa, gastronomisinden turizmine kadar dünyaya söyleyeceğimiz sözümüz varsa, işte bu sözleri söylemede her bileşenin, her gelenin katkısı olmuştur" dedi.

'İZMİRLİLER, DİĞER MİLLETLERDEN KİŞİLERLE UYUM İÇİNDE YAŞAMAKTADIR'

Proje ortaklarına çalışmaları için teşekkür eden Vali Köşger, "İzmir tarihin çok eski dönemlerinden beri multikültürel yaşamaya alışkın bir şehir. Bu şehir bir liman şehri. Bir liman şehrinin bütün karakteristik özelliklerini taşıyor. Liman şehirleri ufku açık şehirlerdir, vizyon sahibi şehirlerdir, dünyadan haberdar olan şehirlerdir ve dünyadaki bütün milletlerle birlikte yaşamayı becerebilen şehirlerdir. Dolayısıyla İzmirliler, bugün sayıları 148 bini bulan sığınmacı Suriyeliler ve diğer uyruklardan kişilerle birlikte 172 bin civarındaki yabancıyla yani İzmir nüfusunun yaklaşık yüzde 4'üne tekabül eden diğer milletlerden kişilerle birlikte uyum içinde yaşamaya devam etmektedir" dedi.

İzmir Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Zerrin Şimşek ise, İzmir İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi yetkililerinin özenli çalışmalarıyla pandemi sürecinde kurs faaliyetlerinin sürdürüldüğünü dile getirdi. Şimşek, "Projenin, sosyal işletme modeli ile kendi kendini idame ettirecek bir aşamaya gelmesini hedefliyoruz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Yavuz Selim Köşger ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

PROJE İLE MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANIYOR

İzmir Valiliği koordinasyonunda, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nin finansal desteği, İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Ege Deniz Tekstil A.Ş.'nin iş birliği ile yürütülen projede kursiyerler; erkek üst giysileri dikimi ve bilgisayarlı giysi kalıp hazırlama eğitimi alıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) ekipman desteği sağladığı proje ile sosyal uyumun güçlendirilmesi için Suriyeli kursiyerlere A1 seviyesinde Türkçe eğitimi de veriliyor. 2017 yılı sonundan beri yürütülen proje kapsamında bugüne kadar 153 kişi mesleki eğitim kurslarını başarı ile tamamlarken, 30 kursiyer için de istihdam olanağı sağlandı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Vali Köşger'den, BM Destekli Mesleki Eğitim Merkezi'nde inceleme hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Haziran 2021 tarihinde saat 18 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Köşger'den, BM Destekli Mesleki Eğitim Merkezi'nde inceleme haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Temmuz 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:24
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:33
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı