İZMİR HABERLERİ

Üretra darlığı artık dert değil

Hürriyet Haber
27.01.2021 - 11:36 |Son Güncelleme :

ÜRETRANIN gerek erkek, gerekse kadınlarda yer alan ve mesanede biriken idrarın dışarı atılmasını sağlayan organ olduğunu belirten Ekol Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Adnan Şimşir, kadınlarda 4-5 santim gibi kısa bir organ iken erkekte 25 santim civarında olduğunu söyledi. Bu ince tübün erkeklerin boşalmasında da önemli bir role sahip olduğunu kaydeden Doç. Dr. Adnan Şimşir, çevre dokulardan yoğun kan damarlarıyla beslenen üretranın, travma sonucuyla veya enfeksiyonlar, tıbbi girişimler gibi bir takım nedenlerle yaralandığında büzüşerek iyileştiğini, bunun da sonrasında üretra darlığı olarak karşımıza çıktığını bildirdi.

Hürriyet Haber

Bu sorunun hastaların rahat işeyememe ve sık ama zorlu tuvalete çıkma bulgularıyla hekime başvurmalarıyla ortaya çıktığını dile getiren Şimşir, üretra darlığının idrar yapma sorunları, idrar yolu enfeksiyonları ve prostatta şişme veya enfeksiyonlarla ortaya çıkabileceğini vurguladı. Şimşir, “Uzun süren şiddetli tıkanma böbreklere dahi zarar verebilir. Üretral darlık, fizik muayene, üretroskopi (kamera ile üretranın içini görme), üretrografi (X ışınları ile çekilen film) gibi testlerle teşhis edilebilir” dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tıkanıklığın büyüklüğüne ve ne kadar uzun bölmenin tutulduğuna bağlı olarak birçok tedavi seçeneği olduğunu kaydeden Dr. Adnan Şimşir, “Darlıkları tek başına tedavi etmeye yardımcı olacak herhangi bir ilaç yok. Üretra darlığı tedavi edilmediğinde, işeme ile ilgili problemleriniz olmaya devam edecektir. Bununla birlikte idrar ve testis enfeksiyonlarıyla taşları gelişebilir. Ayrıca, hiç işeyememe riski de vardır ki bu da genişlemiş bir mesane ve böbrek sorunlarına yol açabilir” diye konuştu. Şimşir, tedavi yöntemleri konusunda da şu bilgileri verdi: ' Üretra Genişletme (Dilatasyon): Lokal anesteziyle yapılır. Darlık özel olarak imal edilen metal veya plastik genişleticiler yardımıyla genişletilir. ' Üretrotomi Interna: Üretrada yer alan darlığı kesmek ve kanalı açmak için sistoskopun ucunda bir bıçak veya lazer kullanılır. Boşluğu açık tutmak ve iyileşmesine izin vermek için üretraya bir kateter yerleştirilebilir. Anestezi koşullarında yapılmalıdır. ' Açık Cerrahi: Darlıkları tedavi etmek için birçok rekonstrüktif yöntem kullanılmıştır. Yapılacak onarım, yöntem seçimi, darlığın yeri ve uzunluğuna ve ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Tüm durumlar için tek bir onarım doğru değildir. Kullanılacak yöntem iki ana başlık altında toplanabilir. İlki anastomotik üretroplasti. Genellikle kısa üretral darlıklar için. Diğer yöntem ise graft üretroplastidir. Bu yöntemde darlık uzun olduğunda ve dar bölüm çıkarılırsa uç uca erişemeyen üretra darlıklarında doku transfer yöntemleri tercih edilebilir

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üretra darlığı artık dert değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mart 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:34
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:13
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı