İZMİR HABERLERİ

Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Tunç Soyer ile görüştü

DHA
09.12.2019 - 13:56 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR’de faaliyet gösteren ve 34 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’nin yönetim kurulu üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer ile makamında görüştü. Görüşmede projelerinin sunumunu yaptıklarını söyleyen yönetim kurulu başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, "Başkanımız projelerimize olumlu baktı. En yakın zamanda İzmir’de bir Edebiyat Müzesi açmak istiyoruz" dedi.

İzmir’de bünyesindeki birçok sanatçıyla, Dünya Şiir Günü, Dünya Sanat Günü, Dünya Barış Günü’nde sanatsal etkinlikler yapan Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (UASB), projelerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer’e makamında sundu. Yönetim kurulu üyeleri Tülay Pırlant, Adem Kargı, Dijle Talun ve Ümit Yaşar Işıkhan, gerçekleşen toplantıda İzmir’de yapmayı planladıkları kültür sanat projelerini Soyer’e anlattı. Kent kültürüne yönelik öneri ve katkıların değerlendirileceği Kent Kültür Konseyi, İzmirli sanatçıların ilk baskı yapıtlarının, sanatçıların kullandığı önemli objelerin, kendi seslerinden eserlerinin bulunacağı Edebiyat Müzesi, her ilçede gezici sanat atölyeleri kurulması gibi 15 proje değerlendirildi. Soyer’in projelerine olumlu yaklaştığını söyleyen UASB Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, şunları söyledi:

"Biz bu kentin sanatçılarıyız ve sadece bu kentin değil, 34 ülkede temsilciliği bulunan uluslararası bir sanat örgütüyüz. Bünyemizde yaşayan, edebiyatçılar, sanatçılar, tiyatrocular yani sanatın bütün disiplinlerinden komitelerimiz var. Bu komitelerin kent ile ilgili hazırladığı projeler var. Derneğimizin bir başka özelliği de Ar-Ge’si olan bir dernek olması. Herhangibir konuda tekil konuşmanın dışında Ar-Ge çalışması yapılır, projeler hazırlanır ve onlar ilgili kurumlara veya ilgili kişilere sunulur. Bugün Başkan Tunç Soyer ile yaptığımız görüşmede biraz daha umutlandık. Çünkü İzmir’in geçmişini biliyoruz. İzmir’deki yerel yönetimlerin kültür, sanat adına bu kentte neler yapıp yapmadıklarının tanığıyız. Maalesef büyük bir boşluk var. İzmir kültür sanatta çok ihmal edildi. Büyükşehir Belediyemiz de bizimle benzer konularda projeler düşünmüş. Hedefimiz bir olduğu için büyük olasılıkla güç birliği ile hareket edeceğiz.  Amaç gökdelenleri dikmek değil o gökdelenlerin içinde bir sanat galerisi yoksa o gökdelen beş para etmez. Sayın Başkanımızın önemle üzerinde durduğu konu kentte müze ve müzeciliği yaygınlaştırma oldu. Bu doğru bir karar. Yurt dışına gittiğinizde önce o kentteki müzeleri gezersiniz. İzmir’de o forma uygun pek fazla müzemiz yok. Bizim de bir edebiyat müzesi önerimiz oldu. Bu kentin belleğini oluşturan İzmir’de yaşayan şair ve yazarlar ve onların eserleridir. Onlara sahip çıkmak gerekiyor. Tabii onlara da belediyeler sahip çıkacak. Bu anlamda başkanımızı hazırlıklı gördük. Büyük olasılıkla öncelik edebiyat müzesinde olacak. Ayrıca Dünya Sanat Günü olan 15 Nisan tarihinde İzmirli kadın sanatçıları bir araya getiren ‘Amazonlar’ adında bir etkinlik yapacağız. Ekonomik yapı araya giriyor, derneklerin durumu belli. Bu açından belediye başkanlarının desteklemesi ve alan yaratması çok önemli. İzmir 2020 yılında hayata sanat ile, sanatçılar ile çok renkli bir sayfa açacak."

Melis KARAKUZULU / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Tunç Soyer ile görüştü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Aralık 2019 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Tunç Soyer ile görüştü haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:52
 • Güneş
  08:17
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı