İZMİR HABERLERİ

Uçakla seyahat edebilirsiniz

Hürriyet Haber
18.07.2021 - 13:26 |Son Güncelleme :

YAZ aylarında uçakla yapılan seyahatlerde artış görüldüğünü belirten Özel Sağlık Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Nagihan Saz, hamilelerin belli bir hastalığı yoksa uçuş yapmasında sakınca olmadığını söyledi. Op. Dr. Nagihan Saz, her kadının kendinde en çok dikkat ettiği her şeyi özenle yaptığı bir dönem olan gebelikte uçak yolculuğunun gebelerin kafasında soru işareti yaratan bir durum olduğunu dile getirdi.

Hürriyet Haber

 

RİSKLİ BİR DURUMUNUZ YOKSA

Gebelikte uçak yolculuğunun bilinen riskli bir durum veya hastalık yoksa güvenli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Nagihan Saz, “Uçak yolculuğu bazı küçük önlemleri almayı gerektirir. Birçok havayolu şirketi tekil gebelikte 36 haftaya kadar uçuşlara doktor raporu ile müsaade etmektedir. Her hamile kadın şunu bilmesi gerekir, gebelikte tıbbi müdahale gerektiren durumlar dışında seyahatleri 14-28’inci haftalar arasında planlamakta fayda vardır. Gebeleri etkileyecek durumlar olan kabin basıncındaki değişmeler, düşük nem oranı gibi ortam koşulları hamileliğin fizyolojik koşulları da düşünüldüğünde kan basıncında artış aerobik kapasitede düşme ve kalp hızında yükselme gibi bazı adaptasyonlarla sonuçlanır. Uzun süreli hava yolculuğu sırasındaki hareketsizlik alt ekstremite ödemi ve venöz trombotik olaylar, düşük kabin nemi ile ilişkili riskleri azaltmak için bazı önlemler almak gereklidir” dedi.

 

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

ALINABİLECEK önlemler hakkında bilgi veren Op. Dr. Nagihan Saz, şöyle devam etti:

“Emniyet kemerini göbek altından geçirip bağlamak, varis çorabı giymek, alt uzuvları düzenli olarak hareke ettirmek, sıkı ve hareket kısıklayıcı kıyafetlerden kaçınmak, uçak içerisinde ara sıra yürüyüşe çıkmak, yeterli sıvı tüketimini sağlamak, olası bir türbülansa karşı emniyet kemerini yolculuk boyunca takılı tutmak, uçuş öncesi gazlı yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınmak, bulantı kusma sorunu yaşayan gebelerin varsa uçuş öncesinde bulantı giderici ilaçlarını alması, mümkünse uçuş öncesi ve sonrası doktor kontrolü yapılması alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Doktorunuz tarafından belirtilen riskiniz ve önemli bir hastalığınız yoksa rahatça uçuş gerçekleştirebilirsiniz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Uçakla seyahat edebilirsiniz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Temmuz 2021 tarihinde saat 13 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uçakla seyahat edebilirsiniz haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Temmuz 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:21
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:35
 • Yatsı
  22:08
Sayfa Başı