İZMİR HABERLERİ

Siz de spor yapabilirsiniz

Hürriyet Haber
17.07.2021 - 17:47 |Son Güncelleme :

ÖZEL Gazi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Alpaslan, düzenli fiziksel aktivitenin tüm nedenlere bağlı ölümlerde ve kalp-damar hastalıkları oranında azalmayla ilişkisi olduğunu kaydetti. Alpaslan, “Düzenli egzersizin faydasına rağmen yoğun egzersiz bazı kişilerde hayatı tehdit eden ritim bozukluklarını tetikleyebilir. Bu nedenle bilinçli bir şekilde yaşa ve sağlık durumuna uygun spor yapılması önem arz etmektedir. Haftada en az 2 kez 30 dakika/gün ile başlayıp haftada 5 kez 90 dakika/gün’e kadar çıkılması hedeflenmelidir ” dedi.

Hürriyet Haber

 

BİRÇOK FAYDASI VAR

Spor ve egzersizden uzak bir yaşam olan sedanter yaşam kalp krizi ile ani ölüm riskini arttırdığını belirten Dr. Erkan Alpaslan, “Aynı zamanda kalp ve damar hastalığı olanlarda egzersiz ve spor, damar tıkanıklığının ilerlemesini yavaşlatmakla birlikte egzersiz kapasitesini arttırarak yaşam kalitesini yükseltmektedir” diye konuştu.

TESTLER SONRASI KARAR

“Kalp damarlarından sadece birinde darlık olup başarılı bir müdahale ile damarda tam açıklık sağlanmış biri ile tüm kalp damarlarında yaygın darlıkları olup müdahale edilemeyecek durumda olan ve yoğun egzersiz ile göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşayan biri aynı egzersiz programını uygulayamaz/ uygulamamalıdır” diyen Dr. Alpaslan, “Çünkü birinci örnekteki bireyin yapabileceği maksimum egzersiz ikinci örnekteki bireyin hayatını riske atabilir. Tam da bu durumda kimin hangi egzersizi yapabileceği konusu önem kazanmaktadır. Hangi egzersizin hangi hasta için ne denli faydalı ya da riskli olduğunu egzersiz testi ve/veya EKG holter gibi fonksiyonel bazı testlerle değerlendirerek karar verebiliriz” ifadelerini kulland

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Siz de spor yapabilirsiniz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Temmuz 2021 tarihinde saat 17 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Siz de spor yapabilirsiniz haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:25
 • Güneş
  06:04
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:32
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı