İZMİR HABERLERİ

Sigara içen kadınların hastalığı Reinke ödemi

Hürriyet Haber
01.12.2021 - 16:32 |Son Güncelleme :

SES tellerinin kabaca kas dokusu ve örtü dokusu olmak üzere iki katmandan oluştuğunu belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş-boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erhan Demirhan, örtü dokusundaki katmanlardan biri olan Reinke tabakasında jelatinöz bir birikim oluşması durumuna Reinke ödemi denildiğini söyledi. Reinke ödeminin genellikle her iki ses telinde birlikte görüldüğünü vurgulayan Demirhan, ses tellerini boylu boyunca kapladığını ifade ederek, şunları söyledi: 

Hürriyet Haber

 

Ses tellerinde Reinke ödemi neden oluşur?: Reinke ödemi, erkeklerde ve sigara içmeyen kişilerde de görülebilmesine rağmen, hemen her zaman sigara içen kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Reinke ödemi gelişiminde en önemli etken sigara kullanımı olup aşırı ses kullanımının da etkisi olduğu düşünülmektedir. Gırtlak reflüsünün de Reinke ödeminin gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. 

Reinke ödemi hangi şikayetlere neden olur?: Reinke ödemi seste kabalaşma ve kısıklığa yol açar. Hastaların sesi, sigara kullanma miktarı ve süresiyle doğru orantılı olarak kalınlaşmakta ve kadın hastaların sesi, özellikle telefon görüşmelerinde erkek sesi ile karıştırılabilmektedir. Hastalarda ses kısıklığının yanında boğazda takılma hissi de sık görülen bir şikayettir ve ödemin artması ile hava yolunu daraltarak solunum sıkıntısına da yol açabilmektedir.

Reinke ödeminin tanısı nasıl konur?: Reinke ödeminin tanısı, ses tellerinin endoskopik muayenesi ile konur. Endoskopik muayenede Reinke ödeminin karakteristik bir görünümü vardır ve bu görünümün saptanması ile tanı netleştirilmiş olur.

Reinke ödeminin tedavisi nedir?: Ses terapisi ve mide koruyucu ilaçlar bir çok hekim tarafından tedavinin ilk basamağında tercih edilmelerine rağmen, maalesef tedavide başarı oranları düşüktür. Mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yapılan ses cerrahisiyle ödemli dokuların alınması sonrasında hastalarda daha ince kadınsı bir sese ulaşılmakta ve hastanın solunum sıkıntısı düzelmektedir.

Tedavi sonrası Reinke ödemi tekrarlar mı?: Ameliyat sonrasında Reinke ödeminin tekrarlamasının en sık sebebi, hastaların sigara içmeye devam etmeleridir. Bu nedenle, ameliyat sonrasında hastalarımızı sigarayı bırakmaları konusunda teşvik ederek, profesyonel yardım almalarını sağlarız. Ameliyat sonrası sigarayı bırakan hastalarda Reinke ödemi genellikle tekrarlamaz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sigara içen kadınların hastalığı Reinke ödemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

27 Ocak 2022, Perşembe
 • İmsak
  06:50
 • Güneş
  08:14
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı