İZMİR HABERLERİ

Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat

Hürriyet Haber
17.07.2021 - 17:49 |Son Güncelleme :

ÖZEL İzmir Gazi Hastanesi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Alkan Arpaçay, kalp hastalıklarının tüm dünyadaki ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer aldığını belirtti. Opr. Dr. Alkan Arpaçay, “Kalp damar hastalıklarının olumsuz sonuçlarından kurtulup, hayat kalitesini yükseltmenin yolu yaşam tarzı değişikliklerinden ve sıcak soğuk hava değişimi gibi olumsuz iklim koşullarına uygun hareket etmekten geçiyor. Sağlıklı kişilerin bile etkilenebildiği mevsim geçişlerinde özellikle kalp ve damar hastalığı olanların, çok dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

Hürriyet Haber

 

KAYBETTİĞİMİZİ GERİ ALMAYIZ

Bazı durumlarda can kaybına dahi neden olabilen sıcak havalarda çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Opr. Dr. Arpaçay, “65 yaş üzeri kişilerde hava sıcaklığının 20 derece üzerine çıktığı her 1 derece artış için ölüm oranında yüzde 2 artışa neden olmaktadır. Özellikle hava sıcaklığının 30 dereceyi aşmasıyla birlikte 50-64 yaş arası kişilerin hastaneye yatma oranı yükselmektedir. Sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıktığı günlerde, eğer bir de eşlik eden kalp hastalığı riski bulunan insanlar varsa, bu gruba girenlerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Sıvı ve tuz kaybı sonucunda kanın akışkanlığında azalma meydana gelmekte, ayrıca böbreklerin suyu tutmak için devreye girmesi sonucu damarları büzüştürücü etki meydana gelip suyu tutarak kan basıncını daha da arttırması kalbin üzerine fazladan bir yük bindirmekte ve böbrek fonksiyonunu da bozmaktadır. Ayrıca kalp yetmezliği hastalarında görülen sıcağa adaptasyon zorluğu ve bunun sonucunda hayati organlara kan akımında azalma hayatı tehdit edici durumları ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Temmuz 2021 tarihinde saat 17 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Temmuz 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:21
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:35
 • Yatsı
  22:08
Sayfa Başı