İZMİR HABERLERİ

Sertleşme probleminde yeni umut: Kök hücre tedavisi

Hürriyet Haber
27.11.2021 - 01:32 |Son Güncelleme :

 Erkeklerin yaşadığı en sıkıntı verici durumlardan birinin sertleşme sorunu olduğunu belirten Op. Dr. Evren Işık, her 10 erkekten birinin bu problemle karşılaştığını söyledi, tedavideki son gelişmeleri anlattı.

Hürriyet Haber

 

 

 

SERTLEŞME problemlerinin bazılarının geçici ve psikolojik temelli olduğunu, bazılarının ise organik nedenlerden kaynaklandığını ve tedavisinin de androlojinin ilgi alanına girdiğini ifade eden üroloji ve androloji uzmanı Op. Dr. Evren Işık, önceden ileri seviyede sertleşme problemi yaşayan hastalar için genelde tek çarenin protez ameliyatı denilen cerrahi müdahaleler olduğunu kaydetti. Şimdi ise son yıllarda adını giderek daha sık duyduğumuz kök hücre tedavisinin özellikle diğer tüm tedavilere cevap vermeyen durumlarda bile sertleşme problemini tedavi edebilecek yeni bir silah olarak gündeme geldiğini vurgulayan Işık, ‘SVF Kök Hücre Yöntemi’ olarak adlandırılan bu yeni tedavi şeklinin, ciddi düzeyde sertleşme problemi olan erkek hastalar için adeta yeni bir umut olduğunu bildirdi.

 

SORUNLU HÜCRELERE ONARIM

 

Sertleşme problemine yönelik tedavi yöntemlerinin sayısının her geçen gün arttığını dile getiren Dr. Işık, “Yurtdışında sıkça uygulanan bir yöntem olan SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) kök hücre tedavisi artık ülkemizde de uygulanıyor ve son derece umut vadeden sonuçlar alınıyor” dedi. Kök hücre tedavisi ile ilgili detaylı bilgiler aktaran Işık, şöyle devam etti: “Bilindiği gibi kök hücreler dokundukları hücrelere dönüşerek problemli vücut bölgelerinde yeniden yapılandırma sağlar, çoğalma özellikleri sayesinde de kendilerini yenileyerek iyileşmenin sürekli olmasını ve tedaviyi gerçekleştirir. Bu yüzden de ben kök hücreyi son derece becerikli, işinin ehli bir tamir ustası olarak tanımlıyorum. Sertleşme sorununda kök hücre tedavisi, normalde sertleşmeyi sağlaması gereken, ancak bozulmuş olan hücre grubuna ulaşır, onlara dokunur ve o hücrelerin aynısına dönüşür. Böylece penis içerisindeki yapı tamamen yenilenmiş olur.”

Her yaştan hastaya uygulanabilen yeni bir tedavi yöntemi olduğunun altını çizen Işık, “Hastalardan alınan kök hücreler, özel bir dizi işlem sonrasında penise enjekte edilmeye uygun hale getirilir ve sonrasında hastaya uygulanır. Bilindiği gibi penis, uyarılınca içi kanla dolan ve sertleşen bir sünger gibidir. Kök hücreler penis içindeki kas işlevini yerine getiren bu süngerimsi yapıya dönüşerek yeniden işlevini kazanmasına yardımcı olur. Böylece kaybedilen aktivasyonun yerine konulması amaçlanır” diye konuştu.

 

DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR YÖNTEM

 

Hastanın karın bölgesinden lokal anestezi altında yağ dokusu alınarak işlemin başladığını belirten Işık, şu bilgileri verdi: “İşlem yarım saat sürüyor. Alınan doku bir dizi işlemden geçirilerek kök hücrelerden oluşan konsantre bir sıvı elde ediliyor ve bu sıvı penise enjekte ediliyor. İlk enjeksiyondan sonra da 6 ay içerisinde yüz güldüren sonuçlar alınmaya başlanıyor. Yapılan araştırmalar, diğer ameliyatsız tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan hastaların yüzde 60’ında SVF’nin olumlu sonuç verdiğini ve hastaları sağlığına kavuşturduğunu gösteriyor. Yani 10 hastanın 6’sında ameliyata veya ek tedaviye gerek kalmıyor. Daha önce ilaçtan bile fayda görmeyen hastalar da ilaçtan fayda görür hale gelebiliyor.”

Sertleşme probleminde bugüne kadar ilaç tedavisi, şok dalga uygulaması ve PRP’yi yaygın olarak kullandıklarını söyleyen Işık, “Bu ilk grup tedavilerden sonuç alınmadığı takdirde kök hücre tedavisi bir ara durak olarak umut vermektedir. Androloji uzmanları, SVF’nin günümüzde etkin ameliyatsız tedavi olmayı başardığı konusunda birleşmektedir” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sertleşme probleminde yeni umut: Kök hücre tedavisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ocak 2022, Cuma
 • İmsak
  06:49
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:54
Sayfa Başı