İZMİR HABERLERİ

Retina dekolmanı körlük yapabilir

Hürriyet Haber
03.05.2021 - 18:03 |Son Güncelleme :

Retina tabakasının yırtılması sonucu meydana gelen retina dekolmanının en önemli hastalıklarından biri olduğunu vurgulayan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Prof. Dr. Tansu Erakgün, erken müdahale edilmediği takdirde körlükle sonuçlandığı uyarısında bulundu. Retina dekolmanının gözün sinir tabakası olan ve aynı zamanda en iç duvarını oluşturan retina tabakasının yırtılması sonucunda meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Erakgün, “Özellikle yüksek miyoplular, gözüne darbe almış kişiler, daha önceden katarakt ameliyatı olmuş olanlar ve ailesinde retina dekolmanı bulunanlarda görülme sıklığı daha fazla” dedi.

Hürriyet Haber


KARANLIK BİR PERDE GİBİ
Retina yırtılması sırasında hastanın gözünün önünde aniden oluşan uçuşmaların göründüğünü kaydeden Prof. Dr. Tansu Erakgün, “Bunu örümcek ağlarına ya da kurum yağmasına benzetebiliriz. Bir diğer şikayet de ışık çakmasıdır. Yıldız kayması ya da flaş patlaması gibidir. Bu çakmalar anlık olur ve bir kaç saniye sürer” diye konuştu. Retina yırtılmasından bir süre sonra retina dekolmanının oluştuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Erakgün, alttan ya da üstten görme alanının daralmaya başlayarak karanlık bir perde gibi göze indiğini aktardı.

ERKEN MÜDAHALE ÖNEMLİ
Bir süre sonra görme merkezinin de etkilenerek tamamen körlüğün oluştuğunun altını çizen Prof. Dr. Tansu Erakgün sözlerini şöyle sürdürdü: “Retina dekolmanı oluşmadan yırtık saptanırsa lazerle tedavi edilebilir. Oluştuktan sonra ise cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavide ‘vitrektomi’ denilen ameliyat en sık uygulanan yöntemdir. Çok küçük deliklerden çok küçük iğnelerle göze girilerek dekolman sıvısı temizlenir ve yırtıklar lazerle kapatılır. Tamamen dikişsiz bir cerrahidir. Erken müdahaleyle başarı şansı oldukça yüksektir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Retina dekolmanı körlük yapabilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mayıs 2021 tarihinde saat 18 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Retina dekolmanı körlük yapabilir haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:18
 • Güneş
  05:56
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:03
 • Akşam
  20:20
 • Yatsı
  21:51
Sayfa Başı