İZMİR HABERLERİ

Psikolog Şervan Kaplan uyku bozukluğu için uyardı

Hürriyet Haber
16.09.2020 - 19:42 |Son Güncelleme :

Günümüz dünyasının en bilindik ve çarpıcı sorunlarından birkaçı olan depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğu, bireyin gündelik yaşamını doğrudan etkilemekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir.

Hürriyet Haber

Psikolog Şervan Kaplan, insanları strese ve depresyona karşı uyardı. Kaplan, “Depresyon, kaygı bozukluğu, uyku problemlerinin yanı sıra öğrenme bozukluğu, stres ile başa çıkma problemleri, hiperaktivite, dikkat eksikliği ve disleksi gibi psikolojik rahatsızlıkları çözmek mümkün” dedi.

SOSYAL HAYATI ETKİLİYOR

Anksiyete yani kontrol edilemeyen kaygı bozukluğu, gençlerin okul başarısından yetişkinlerin iş yerinde yanlış karar almalarına kadar çok geniş bir yelpazede gündelik sorunlar yaratıyor. İnsomnia adı verilen uyku bozukluğu ise uykusuz geçen gecelerin ardından bireyin günlük hayatında kendini son derece yorgun hissetmesine ve odaklanma problemlerine yol açıyor. Ayrıca bireyin kendini uzun süreli olarak olumsuz duygularla çevrilmiş hissetmesi problemi olan depresyon ise ileri derecelere ulaştığında odak problemlerine ek olarak bireyin hareket etmesini bile engelleyici hale gelen ciddi bir psikolojik rahatsızlık haline geldi. Bunların yanında öğrenme güçlüğü ve disleksi, küçük yaştaki çocukların özgüvensizlik ve akranlarına göre geri kalmışlık duygusu hissetmelerine sebep olacak ve bu durum ise anksiyete ve depresyonu tetikliyor. Psikolog Şervan Kaplan'ın da belirttiği gibi son yıllarda geliştirilen cihazlar sayesinde depresyon, kaygı bozukluğu, uyku problemlerinden öğrenme güçlüğüne kadar onlarca psikolojik rahatsızlıkla mücadele edilebilmektedir. Özellikle 1979 yılında Kirsch tarafından yapılan ve ardından günümüze kadar geliştirilen deneyler ve akademik araştırmalar göstermektedir ki CES (Cranial Electrotheraphy Stimulation) terapi yöntemi yüksek iyileştirme oranı ve yan etkisiz bir tedavi metodu olması ile öne çıkmaktadır. Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda anksiyete bozukluğunun tedavisinde iyileşme oranının %31 ile %97 arasında olduğu, depresyon tedavisindeki iyileşme oranının %25 ile %80 arasında olduğu açıklanmıştır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Psikolog Şervan Kaplan uyku bozukluğu için uyardı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Eylül 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:30
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:17
 • Yatsı
  20:33
Sayfa Başı