İZMİR HABERLERİ

Prostat büyümesine HoLEP ile tedavi

Hürriyet Haber
01.03.2021 - 17:06 |Son Güncelleme :

İYİ huylu prostat büyümesi (BPH), yaşla birlikte büyüyen prostatın etrafını sardığı, idrar kanalını tıkaması ve idrar akımına engel olması durumu olduğunu belirten Prof. Dr. Bülent Semerci, elde edilen iyi sonuçlar sayesinde günümüzde epey popüler olan ve kullanımı yaygınlaşan yeni bir kapalı prostat cerrahisi yöntemi olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber

Operasyonun açık ameliyata benzer sonuçlar verdiğini kaydeden Semerci, bu yöntemin prostat tedavisinde 21. yüzyılın altın standardı olarak kabul edildiğini vurguladı.

HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANIR?

HoLEP yönteminin iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanıldığını kaydeden Semerci, “Bu yöntem bütün büyüklüklerdeki prostat büyümelerinin tedavisinde oldukça etkin bir şekilde kullanılır. Özellikle 80 gram ve üzeri büyüklükteki prostatlarda diğer kapalı prostat ameliyatı yöntemlerinin etkinliği düşük olduğu için, HoLEP yöntemi daha fazla tercih edilir” dedi. HoLEP işleminin steril ameliyathane şartlarında, hastaya genel veya belden uyuşturma anesteziyle gerçekleştirildiğini kaydeden Semerci, şöyle devam etti: “Özel bir endoskopik cihazla idrar kanalından girilir, lazer enerjisiyle prostatın büyümüş kısımları prostat kapsülünden ayrılarak mesaneye itilir. Daha kolay anlaşılması için prostatı, içinden idrar kanalı gecen bir portakala benzetirsek, lazer ile portakalın dilimleri kabuğundan ayrılır ve mesaneye itilir. Sonrasında bir başka endoskopik alet (morselatör) ile mesanedeki bu dokular küçük parçacıklar şeklinde emilerek hiçbir kesme işlemi uygulanmadan idrar kanalından çıkarılır.

Bu dokular patolojiye gönderilir.”

AVANTAJLARI NELERDİR?

ÖZEL Ege Şehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mümin Temel, HoLEP yönteminin avantajları hakkında şu bilgiler verdi: » İDRAR KAÇIRMA: HoLEP yöntemiYle yapılan ameliyatlarda idrar tutmayı sağlayan sfinkter adı verilen yapı, müdahale edilen alanın önünde kalır. Sfinkter yapısı ameliyat esnasında korunduğu için sonrasında idrar kaçırma problemi yaşanmamaktadır. Ancak uzun süre prostat hastalığı yaşamış hastalarda idrar tutma vanasındaki ve mesanedeki bozulmadan dolayı geçici süreli kaçırmalar görülebilir. » EREKSİYON PROBLEMİ: HoLEP lazer enerjisinin etkilediği doku derinliği 0.4 milimdir. Bu nedenle 4-6 milim kalınlığı olan prostat kapsülünün dışında seyreden ve ereksiyonu (sertleşmeyi) sağlayan sinirleri etkilememekte, güvenilirliği kanıtlanmış ve dolayısıyla ameliyat sonrası cinsel işlev bozukluğu gibi sorunlar görülmemektedir. » KANAMA: Diğer prostat ameliyatlarına göre HoLEP yönteminde işlem sırasında kanama oldukça az görülür. İşlem sırasında damarlar lazer enerjisiyle yakıldığı için, kanama nerdeyse hiç olmamaktadır.

» HASTALIĞIN TEKRAR ETMESİ: Prostat dokusunun kapsülü dışında kalan kısmının (hastalığı oluşturan büyümüş prostat dokusunun) tamamı çıkarıldığı için, HoLEP işlemi sonrası hastalığın tekrarlama riski neredeyse yok denecek kadar azdır. » HASTANEDE VE SONDALI KALIŞ SÜRESİ: HoLEP yöntemiyle yapılan prostat operasyonu sonrasında sondalı kalış süresi ve hastanede yatış zamanı daha kısa sürmektedir. Hastalar rahat ve hızlı bir iyileşme süreci yaşayarak erken dönemde gündelik yaşamlarına dönebilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prostat büyümesine HoLEP ile tedavi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  05:09
 • Güneş
  06:35
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı