İZMİR HABERLERİ

Pandemi ve deprem, doğa projeleri ile müstakil konutlara talebi artırdı

Hürriyet Haber
17.11.2020 - 01:07 |Son Güncelleme :

Koronavirüs pandemisi ve kısa süre önce meydana gelen İzmir depremi nedeniyle insanlar doğal ortama ve sosyal donatılara sahip, az katlı yapıları daha çok tercih etmeye başladı.

Hürriyet Haber

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, sıkışık kent yaşamından bunalanların artık sadece bir konuta değil, çocuklarıyla birlikte huzurlu bir yaşam alanına sahip olmayı istediklerini belirterek, sosyal donatıların ve depreme dayanıklı binaların talep gördüğünü söyledi.

İzmir’de özellikle Bornova ve Bayraklı’da hasarlı binaların bulunduğunu, burada oturanların kiralık konutlara ve daha az katlı binalara ilgi göstermeye başladığını dile getiren Tanyer, “Konut piyasası hareketli günler yaşıyor. Mevcut tüm birikimlerini bir eve yatıran insanların artık daha fazla mağduriyet yaşamamaları için daha bilinçli hareket etmeleri gerekiyor. Ev satın alırken mimari tasarımı kadar binanın teknik özelliklerine ve yeterliliklerine de bakmak önem kazandı. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da zeminle birlikte konutun yapım tarihi, statik yapısı, betonarmesi ve ilgili birimlerden yapı kullanım belgesinin olmalı. Kısacası, üstyapı kadar altyapı ve zemine de dikkat edilmeli. Müteahhitlerden gerekli bilgiler alınmalı. Ülkemizde donanımlı mimar, mühendis, teknik personel ve jeologlar bulunuyor. İzmir, yapı denetiminin en iyi uygulandığı iller arasında yer alıyor” diye konuştu.

Pandemi ve deprem, doğa projeleri ile müstakil konutlara talebi artırdı

GÜVENLİK VE KONFOR ÖN PLANDA

Tanyer Yapı olarak insanların mutluluğunu, güvenliğini ve konforunu ön planda tutan projeleri yaşama geçirdiklerini kaydeden Münir Tanyer, şöyle devam etti: “Konutları planlarken her detayı düşünerek insanlara sunuyoruz. Konutların inşasında ve yapı malzemelerinin seçiminde çevre bilinci ile sürdürülebilirliğe önem veriyoruz. Artık insanların konut tercihleri ve beklentileri değişti. Binaları sadece bir barınma alanı değil, bir yaşam alanı haline getirmek için çalışıyoruz. Evlerin yüksek kalite malzemeye ve teknolojik cihazlara sahip olması yeterli değil, sosyal hayatın ön planda olması da bizim için önemli. Bunun yanı sıra projelerimiz lokasyon olarak kent merkezine, sağlık ve eğitim alanlarına da yakın olması nedeniyle tercih ediliyor. İnsanlar artık pandemi nedeniyle evlerinde daha fazla vakit geçiriyor. Salgın yüzünden insanların evlerdeki beklentileri de değişti. Daha küçük olan mutfaklar büyüme trendine girdi. Aynı şekilde evden home ofis olarak çalışanlar da arttı. Biz de bu beklentilere uygun revizeler yapıyoruz. İnsanlar evlerinden çıkıp kısa bir mesafe içinde toprakla, doğayla temas etmek istiyor. Bizim projelerimiz bu nedenle hem yurtiçinden, hem de yurtdışından ilgi görmeyi sürdürüyor.”

Pandemi ve deprem, doğa projeleri ile müstakil konutlara talebi artırdı

DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMAYALIM

“İzmir’in birinci derecede deprem bölgesi üzerinde bulunduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor” diyen Münir Tanyer, bugüne kadar teslim ettikleri tüm projelerin sağlam temeller üzerinde ve depreme dayanıklı nitelikte olduğunu bildirdi. Tanyer, “Projelerimizde deprem güvenliği bizim için çok önemli. 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı olacak şekilde konutlar yapıyoruz. Planlama aşamasında jeolojik etüdler, yapı denetimi ve kendi ekiplerimizle birlikte projenin her aşamasında kontrollerimizi titizlikle gerçekleştiriyoruz. Herkes müteahhit olamaz. Bunun için deneyim, teknik bilgi, beceri ve donanım gerekir. 2000’den sonra yapılan binalar depreme dayanıklı olacak şekilde inşa edildi. Yeni yapılan

konutlar bu dönemde daha çok tercih edilecek. Nitelikli konut projeleri de

ilgi görmeye devam edecek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Pandemi ve deprem, doğa projeleri ile müstakil konutlara talebi artırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Kasım 2020 tarihinde saat 01 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pandemi ve deprem, doğa projeleri ile müstakil konutlara talebi artırdı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:36
 • Güneş
  08:03
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı