İZMİR HABERLERİ

Op. Dr. Çiğdem Karas: Endometriozis kadınların yüzde 10’unda görülüyor

Hürriyet Haber
12.05.2021 - 00:06 |Son Güncelleme :

 Endometriozis, birçok kadının korkulu rüyası. Adet dönemlerinin çok ağrılı geçmesine neden olan bu hastalığın nedenlerini ve belirtilerini İzmir’in tanınmış Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Karas’a sorduk.

Hürriyet Haber

 

Endometriozisin üreme çağındaki kadınlarda görüldüğünü belirten İzmir’in başarılı doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Karas, hastalık hakkında şu bilgileri verdi: “Endometriozis, üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 5-10’unu etkileyen ağrılı kronik bir hastalıktır. Kadınlarda rahim iç dokusu  (endometrium), adet döngüsü sırasında her ay kalınlaşıp olası bir gebelik için hazırlık yapar, belirli bir süre sonra gebelik olmadığı anlaşıldığında kanayarak hücreleri vajina yoluyla dışarıya atar. Bu hücreler vücutta sadece rahimde bulunmaktadır. Vücudun doğal dengesinin bozulmasıyla bu hücrelerin rahim dışında yer alması halinde endometriozis hastalığı meydana gelir. Endometrium dokusu, ister rahim içinde isterse dışında olsun, östrojen ve progesteron düzeylerinin adet döngüsü sırasındaki yükseliş ve düşüşlerine duyarlıdır. Rahmin içindeki endometrial dokunun aksine bu hatalı yerleşmiş dokudan köken alan kanın dışarıya akışı yoktur. Ortaya çıkan kan birikerek kistleşebilir ya da çevre dokulara yerleşebilir.

Yumurtalıklara yerleştiği zaman ‘çikolata kisti’ adı verilen (endometrioma) kistleri oluşturur.”

BAĞIRSAKLARDA VE CERRAHİ

YARALARDA DA GÖRÜLEBİLİR

İzmirli Op. Dr. Çiğdem Karas, endometriozisin yumurtalıkların dışında da oluşabileceğini belirtti: “Endometriozis, belirti göstermeden bile her kadında gelişebilir. Toplumdaki kadınların tümü değerlendirildiğinde yüzde 5-10 oranında etkili olan bu hastalık, çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınlarda ise yüzde 40 oranında karşımıza çıkmaktadır. En sık yumurtalıklarda görülür. Olguların yüzde 75’inde lezyon yumurtalıklardadır. Daha sonra sırasıyla karın zarının rahmin arkasında kalan boşluğunda (douglas poşu), rahmi yerinde tutan bağlarda, tüplerde, bağırsaklarda, mesanede, rahim ağzında, vajinada, dış cinsel organlarda, cerrahi yaralarda ve dikişli doğum esnasında açılan kesilerde görülür.”

ADET DÖNEMLERİNDE

ŞİDDETLİ AĞRIYA YOL AÇIYOR

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Op. Dr. Çiğdem Karas: Endometriozis kadınların yüzde 10’unda görülüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2021 tarihinde saat 00 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Op. Dr. Çiğdem Karas: Endometriozis kadınların yüzde 10’unda görülüyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2021, Pazar
 • İmsak
  03:50
 • Güneş
  05:40
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  17:11
 • Akşam
  20:43
 • Yatsı
  22:25
Sayfa Başı